• 2016-01-07

Łaskawość Tytusa. Premiera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

Łaskowość Tytusa to opera seria w dwóch aktach napisana przez Wolfganga Amadeusa Mozarta, autorem libretta jest Caterino Mazzolà (według Pietra Metastasio). Należy do gatunku opera seria. Jest to jedno z ostatnich dzieł Mozarta, kompozytor ukończył je na dwa miesiące przed śmiercią. Premiera 16 stycznia.

„Łaskawość Tytusa”, reż. Ivo van Hove, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Łaskawość Tytusa”, reż. Ivo van Hove, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Opera powstawała w wielkim pośpiechu. Zamówiona została przez Stany Czeskie, miała być gotowa na uroczystość koronacji cesarza Leopolda II na króla Czech. Prapremiera odbyła się 6 września 1791 roku w Teatrze Narodowym w Pradze. Została przyjęta przez publiczność dość chłodno, z czasem jednak zyskiwała coraz większe powodzenie. Tematem opery jest historia cesarza Tytusa, osadzona co prawda w realiach starożytnego Rzymu, ale tak naprawdę jest pochwałą wielkoduszności władcy, który gotów jest wybaczyć nawet zdradę. Tak właśnie Tytus wybacza Vitelli, która myśląc, że jej nie kocha, knuje przeciwko mu spisek. Ze względu na swoje ciągle aktualne przesłanie, coraz częściej pojawia się w repertuarze wielu teatrów operowych na całym świecie.

Styczniowa premiera tej opery w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej to koprodukcja z belgijskim Théâtre Royal de la Monnaie w Brukseli. Autorem inscenizacji jest wybitny belgijski reżyser teatralny i operowy Ivo van Hove, scenografię zaprojektował Jan Versweyveld, a kostiumy An D’Huys.

Łaskawość Tytusa
Premiera: 16 stycznia 2016
Teatr Wielki – Opera Narodowa Warszawa

Dodaj komentarz