• 2016-01-07

Holzwege. Premiera spektaklu w TR Warszawa

Holzwege (z niem. błądzenie) to tytuł utworu Tomasza Sikorskiego, jednego z najciekawszych kompozytorów II połowy XX wieku. Spektakl pod tym samym tytułem, oparty na sztuce Marty Sokołowskiej, jest próbą zrozumienia twórczości Sikorskiego i jego życia, zakończonego przedwczesną tajemniczą śmiercią. Premiera w TR Warszawa 15 stycznia.

„Holzwege”, reż. Katarzyna Kalwat, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Holzwege”, reż. Katarzyna Kalwat, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Holzwege to połączenie spektaklu teatralnego i koncertu. Obok aktorów TR Warszawa: Jana Dravnela, Sandry Korzeniak i Tomasza Tyndyka w przedstawieniu bierze udział wybitny kompozytor i pianista Zygmunt Krauze, przyjaciel Sikorskiego. Aktorzy i muzyk przywołują postać awangardowego kompozytora za pomocą jego utworów, materiałów dokumentalnych i literackiej fikcji. W przedstawieniu usłyszymy wykonywane na żywo utwory Tomasza Sikorskiego: Widok z okna oglądany w roztargnieniu, Sonant, Hymnos i Echa II.

Wyobraź sobie, że budzisz się w ciemnym lesie, nie ogarniasz całego lasu, tylko kawałek wokół ciebie, aby objąć wzrokiem więcej, możesz wyciąć kilka drzew i powiększać przestrzeń, światło oświetla puste miejsce. Wycinając, wciąż i wciąż, poruszasz się i zostawiasz za sobą miejsca, które jednak zarastają, możesz korzystać z pamięci, doświadczeń, wspomnień, ale czy jest możliwe zrozumienie istoty lasu jako całości? – Martin Heidegger.

Tomasz Sikorski (1939-­‐1988) zaliczany jest do nurtu sonoryzmu i minimalizmu. Warszawiak, cudowne dziecko, syn kompozytora Kazimierza Sikorskiego, stypendysta rządu francuskiego i amerykańskiego, zmarł w 1988 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Jego muzyka, przekraczająca gatunkowe klasyfikacje, nie została doceniona za życia kompozytora. Dopiero w ostatnich latach zaczęto odkrywać jej nowatorstwo, radykalizm i prekursorską siłę.

Katarzyna Kalwat – absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i reżyserii na Akademii Teatralnej w Warszawie. W trakcie studiów była uczestniczką wielu warsztatów i staży m.in. Korber Studio Jung Regie w Thalia Theater w Hamburgu. Laureatka Stypendium Rządu Francuskiego. Asystentka Krystiana Lupy przy realizacji spektakli Persona. Marilyn i Persona. Ciało Simone. Jej ostatni spektakl Wasza wysokość w Teatrze WARSawy był próbą zmierzenia się z fenomenem współczesnego himalaizmu. Zrealizowała także min. Zażynki Anny Wakulik w Teatrze Polskim w Poznaniu oraz Królową ciast Beli Pintera w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Marta Sokołowska – dramatopisarka, absolwentka psychologii i studiów podyplomowych dotyczących zarządzania organizacjami, wspierania mniejszości oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowała także dramatopisarstwo w warszawskiej Szkole Dramatu. Zajmuje się politykami publicznymi/społecznymi, wykłada w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011 i 2014) i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (2014). Laureatka konkursu „Dramat!” realizowanego przez „dwutygodnik.com” i Teatr IMKA, dwukrotna finalistka „Metafor Rzeczywistości

Reżyseria: Katarzyna Kalwat
Tekst i dramaturgia: Marta Sokołowska
Scenografia: Anna Tomczyńska
Wideo: Ewa Łuczak
Obsada: Jan Dravnel, Sandra Korzeniak, Zygmunt Krauze, Tomasz Tyndyk

Holzwege
Premiera 15 stycznia 2016 roku
TR Warszawa

Dodaj komentarz