• 2016-01-05

RYLE.metamorfozy – premiera w Bytomiu

Górnika pojmuje się jako banalnego robotnika, nie zastanawiającego się nad niczym więcej niż ilością przerobionego w danej dniówce węgla. „Tympe ryle”– tak przewrotnie mówią sami o sobie. Performans RYLE. metamorfozy będzie miał premierę 9 stycznia w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.

„RYLE. metamorfozy”, Piotr Mateusz Wach (źródło: materiały organizatora)

„RYLE. metamorfozy”, Piotr Mateusz Wach (źródło: materiały organizatora)

Przez pryzmat ich zawodu traktuje się ich jako ludzi prostych i pragmatycznych. Stereotyp górnika jako zatwardziałego skałołamacza istnieje w świadomości Polaków. A co jeśli górnik posiada wrażliwość? Jeżeli dręczą go te same zmartwienia, nurtują te same pytania co artystę? Czy górnik podczas pracy może zadawać sobie pytania o sens istnienia? O wartość sztuki? Czy w kopalni jest miejsce na refleksje, wzruszenie, emocje?

Inspiracją do tego spektaklu był spontaniczny wyjazd na narty z moją najlepszą przyjaciółką Magdą, podczas którego poznałem jej brata – Jacka. Jest to aktywnie pracujący górnik, z którym miałem okazję spędzić cały tydzień – mieszkaliśmy razem w pokoju. Ilość godzin spędzonych z nim na rozmowach, wypitej „gorzołki” i tak silne pogłębianie relacji skazanej na wymarcie – górnik i artysta – dwóch różnych światów – zainspirowały mnie do podjęcia tego tematu. – stwierdził Piotr Mateusz Wach.

RYLE.metamorfozy to analiza wrażliwości współczesnego polskiego górnika, opowiedziana za pomocą ciała tancerza i abstrakcyjnego ruchu, zwielokrotniona poprzez medium video-instalacji. Jest to spektakl o mężczyznach, stworzony przez mężczyzn. Opowiadający o emocjach, ciężkiej pracy, poczuciu obowiązków, wyrzeczeniach, zagrożeniu. O próbie uchwycenia sensu.

Koncept, choreografia, wykonanie: Piotr Mateusz Wach
Koncept przestrzeni, wizualizacje, video: Przemysław Jeżmirski
Muzyka: Bartosz Zaskórski

RYLE.metamorfozy
Premiera 9 stycznia 2016 roku
Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Dodaj komentarz