• 2016-01-05

Książę i żebrak. Premiera spektaklu w Warszawie

Podobno każdy z nas ma swojego astrologicznego bliźniaka. Kogoś urodzonego tego samego dnia, o tej samej godzinie i wyglądającego identycznie. Czy to prawda? Odpowiedzi będzie można poszukać w spektaklu Książę i żebrak Teatru Muzycznego TINTILO i Teatru Rampa. Premiera 9 stycznia.

„Książę i żebrak”, reż. Teresa Kurpias-Grabowska (źródło: materiały organizatora)

„Książę i żebrak”, reż. Teresa Kurpias-Grabowska (źródło: materiały organizatora)

Powieść Książę i żebrak Marka Twaina opowiada właśnie o takiej parze – chłopcach żyjących w szesnastowiecznym Londynie. Jeden z nich to następca tronu Anglii, syn Henryka VIII, książę Edward Tudor, drugi – syn rzezimieszka z londyńskiej dzielnicy nędzy, Tom Canty. Dziwnym zbiegiem okoliczności są do siebie podobni jak dwie krople wody. Różni ich jednak charakter. Królewicz jest rozpuszczony przez bogactwo, w którym dorastał i zniechęcony ciągłymi rygorami dobrych manier. Żebrak cierpi nędzę, z której z całych sił pragnie się wyrwać. Dla obu chłopców życie drugiego jest spełnieniem ich marzeń, postanawiają więc zamienić się ubraniami.

Chłopięcy żart staje się początkiem tragedii – nierozpoznany książę w łachmanach zostaje wygnany z pałacu, a przerażony młody nędzarz musi sprostać obowiązkom przyszłego monarchy. Jak skończy się ta zamiana? Czy ktoś uwierzy w niesamowitą historię opowiadaną przez zrozpaczonych chłopców? Jedno jest pewne – obaj spojrzą na świat z zupełnie innej strony.

Scenariusz, teksty piosenek, reżyseria: Teresa Kurpias-Grabowska
Scenografia, kostiumy, opracowanie graficzne: Ilona Zajączkowska
Muzyka: Anna Bajak, Marcin Kuczewski, Natalia Bajak
Przygotowanie solistów i chóru: Anna Bajak, Natalia Bajak
Choreografia i ruch sceniczny: Santiago Bello
Asystent choreografa: Marcin Furga
Kierownictwo produkcji: Joanna Szymanek

Książę i żebrak
Premiera 9 stycznia 2016 roku
Teatr Muzyczny TINTILO i Teatr Rampa w Warszawie

Dodaj komentarz