Dlaczego warto pielęgnować świąteczne tradycje?

Święta Bożego Narodzenia – te szczególne dni w roku zawsze staramy spędzać się w wyjątkowy sposób, najlepiej w gronie najbliższych. Ich magia polega przede wszystkim na tym, że zarówno w nas samych, jak i w innych osobach kumuluje się pozytywna energia, która sprawia, że atmosfera zarówno w domach rodzinnych, jak i w przestrzeni publicznej ulega wyraźnej poprawie.

„Dlaczego warto pielęgnować świąteczne tradycje?"

„Dlaczego warto pielęgnować świąteczne tradycje?"

Od zamierzchłych czasów
Obchodzone 25 grudnia Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. Według ustaleń badaczy przeszłości, ustanowione zostało prawdopodobnie w IV wieku naszej ery. O tym świadczą m.in. zachowane zapiski z Cesarstwa Rzymskiego. Silnie zakorzeniona tradycja powoduje, że w niemal każdej polskiej rodzinie w dzień poprzedzający to święto, czyli 24 grudnia zasiada się do uroczystej kolacji wigilijnej. Magia tego dnia polega na tym, że dla wielu rodzin to jedyna szansa, żeby zasiąść do stołu wspólnie, co w ciągu roku jest z różnych powodów często niemożliwe do wykonania. Nic dziwnego, że często ktoś z niecierpliwością wyczekuje tych dni, w które można nieco nadrobić zaległości w relacjach między bliskimi. Poza wymianą zdań szczególnym momentem jest łamanie się opłatkiem. Zwyczaj składania sobie w ten sposób życzeń jest wciąż żywy i praktykowany. To właśnie on poprzedza konsumpcję dwunastu dań, które co roku są takie same. W zależności od rodziny i tego, z jakiej części Polski ona pochodzi, widoczne są nieznaczne różnice. Oprócz ryby pozostałe dania są w całości bezmięsne. Ma to związek z postem, jaki Kościół Katolicki nakazuje przestrzegać w tym wyjątkowym dniu. Po zakończonym posiłku w wielu domach przychodzi moment na śpiewanie kolęd we wspólnym gronie.

Pielęgnujmy to, co najważniejsze
Wiele osób często narzeka, że obecnie święta to już nie to samo. Stwierdzenie to nie bierze się znikąd. Wszędzie tam, gdzie wkrada się komercja i nadmierna konsumpcja, przestaje się zwracać uwagę na najważniejsze dotychczas kwestie. Sklepy prześcigają się w tym, który pierwszy odważy się sprzedawać ozdoby, które dawniej w wielu domach wykonywało się własnoręcznie. Na każdym kroku przypomina się nam, że czas świąt już się zbliża. Częstotliwość odtwarzania niektórych utworów o zabarwieniu świątecznym w stacjach radiowych wielu przyprawia o wściekłość. Producenci wybranych dóbr starają się nam wmówić, że Boże Narodzenie to przede wszystkim prezenty pod choinką. Oczywiście są one miłym dodatkiem, ale nikt nie powiedział, że koniecznie muszą być wystawne. Starsi wiekiem doskonale pamiętają, jak z podarunkami było wiele lat temu. Człowiek potrafił cieszyć się z byle czego, liczył się przede wszystkim gest. Niektórzy ulegają zobojętnieniu i święta stają się dla nich jedynie kolejną okazją do wzięcia urlopu w pracy. Nie trzeba jednak podążać za nimi. Warto starać się zachować przepiękną tradycję, której mogą nam zazdrościć wyznawcy innych religii. Powinniśmy zrobić wszystko, by przekazać ją przyszłym pokoleniom w niezmienionej formie, wolnej od niektórych akcentów naszych czasów.

Wydatki, których nie sposób uniknąć
Im większa rodzina, tym koszty zorganizowania świąt będą wyższe. To nie zmienia się od lat, podobnie zresztą jak średnia wynagrodzeń w naszym kraju. Niestety, ceny wielu produktów nie są już takie same jak dekadę temu, dlatego ktoś, kto nie dysponuje odpowiednimi zasobami pod koniec roku, zdecyduje się na jeden z kilku wariantów. Najbardziej skrajny oznaczałby porzucenie tradycji, jednak dla większości taka opcja nie wchodzi wcale w rachubę. Można też przeżyć Boże Narodzenie znacznie skromniej, ale jaki to ma sens, skoro w Vivusie wciąż możliwa jest do wzięcia pierwsza pożyczka za darmo. To najprostszy sposób, by sprawić, że w te dni wszystko będzie na odpowiednim poziomie. Począwszy od potraw na stole, kończąc na przyzwoitych prezentach dla najbliższych. My sami będziemy mogli przeżywać ten wyjątkowy okres, jak również dni poprzedzające go w pełni spokojnie, wiedząc, że na koncie znajduje się odpowiednia ilość środków, by dopiąć każdy szczegół na ostatni guzik i nie odmawiać sobie żadnych przyjemności. W tak pozytywnym nastroju z pewnością uda się nam sprawić, by tradycja świąteczna przekazywana od pokoleń, nigdy nie została zapomniana.

Świętowanie może kojarzyć się wyłącznie z czymś pozytywnym. To, jak będzie ono w praktyce wyglądało, zależy od nas samych. Poza dobrym nastawieniem trzeba zadbać o detale, bez których byłoby to już nie to samo. Z pomocą bliskich, z pewnością podołamy wszystkiemu, by we wspólnym gronie przeżyć po raz kolejny wspomnienie narodzenia dzieciątka Jezus w betlejemskiej stajence.

Dodaj komentarz