• 2015-12-31

Przegląd spektakli Mikołaja Grabowskiego w warszawskiej IMCE

W 2016 roku Teatr IMKA zaprasza na „Przegląd spektakli w reż. Mikołaja Grabowskiego z okazji 70. urodzin twórcy! Już w styczniu widzowie IMKI zobaczą Dzienniki, Kwartet oraz Opis obyczajów III.

„Przegląd spektakli w reż. Mikołaja Grabowskiego z okazji 70. urodzin twórcy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przegląd spektakli w reż. Mikołaja Grabowskiego z okazji 70. urodzin twórcy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

  • O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III
    Wybierając się na ten spektakl warto być przygotowanym na to, że aura wybujałej sarmackiej epoki objawi się również w postaci kieliszeczka wódki. Serwują go widzom aktorzy, którzy przekraczają linię sceny i przenoszą teatralną zabawę na widownię. Jednocześnie nie jest to zabawa pusta, tylko podszyta refleksją na temat naszego narodowego charakteru i tożsamości. Odwołująca się do polskiej tradycji i obyczajów, barwnych typów i bogatego języka. Poprzez nie reżyser stawia pytania o nasze korzenie, wady, śmiesznostki, nieposkromioną fantazję i zawiedzione nadzieje, często wynikające z braku trzeźwej oceny rzeczywistości. Jednocześnie Grabowski nie potępia w czambuł, tylko stara się ocalić to, co warte ocalenia. Trzecia część słynnego cyklu Opis obyczajów to spektakl-założycielski, spektakl-legenda. Rozpoczął działalność Teatru IMKA i od lat nie schodzi z afisza.
  • Dzienniki
    Kanoniczne pytania Witolda Gombrowicza – zaczepne, ironiczne, szydercze, prowokacyjne, zmuszające do refleksji – Mikołaj Grabowski stawia ustami autora Ferdydurke rozszczepionego na siedem scenicznych postaci, granych przez Magdalenę Cielecką, Piotra Adamczyka, Iwonę Bielską, Tomasza Karolaka, Andrzeja Konopkę, Jana Peszka i śpiewaczkę Olgę Mysłowską. To Dzienniki, które wyzwalają myślenie o Polsce i polskości z martyrologicznych schematów oraz stereotypów przeszłości. To pierwsze sceniczne Dzienniki konfrontujące się z nową Polską: ludzi młodych, nowoczesnych, ale i niepewnych swojej tożsamości. Budujących ją w konfrontacji z globalizującym się światem.
  • Kwartet
    Kwartet to jedna z tych sztuk, w której świetni aktorzy próbują odpowiedzieć na pytania fundamentalne: o istotę teatru, bycia aktorem i istotę sztuki w ogóle. Ale niekoturnowo, lecz poprzez zabawę. Jest to możliwe, bo tekst i sytuacja dramatyczna to tylko partytura, którą zawsze można zagrać inaczej, błyskotliwej, zabawniej. Aktorzy zawsze zostawiają sobie duży margines wolności na improwizację. Dlatego każdego wieczoru spektakli jest inny. Aktorzy łowią sensy w grze wolnej wyobraźni. Żartują, przekomarzają się, prowokują scenicznych partnerów – zaskakując ich oraz widownię. Atutem spektaklu jest atmosfera „półprywatności”, zmienność konwencji, zaskakujące widza niespodzianki. Co wieczór gwarantują inne widowisko. Niezmiennie bawią. To wspaniały, inteligentny, dowcipny teatr, jakiego wciąż nam mało.

Przegląd spektakli w reż. Mikołaja Grabowskiego z okazji 70. urodzin twórcy
O północy przybyłem do Widawy, czyli opis obyczajów III 15 stycznia 2016 roku
Dzienniki 16 i 17 stycznia 2016 roku
Kwartet 30 i 31 stycznia 2016 roku
Teatr IMKA w Warszawie

Dodaj komentarz