Hałas’16 – Wspomnienie

Od 9 stycznia mia ART GALLERY we Wrocławiu zaprasza na wystawę Hałas’16 – Wspomnienie, która przybliży twórczość Józefa Hałasa – klasyka sztuki polskiej, należącego do pokolenia Arsenału.

Fotografia z wystawy „Hałas'14 – Młodość”, mia ART GALLERY we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia z wystawy „Hałas'14 – Młodość”, mia ART GALLERY we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Hałas był konsekwentnym indywidualistą, który stworzył własny język malarski, czerpiąc inspirację z natury i dzieciństwa. Stworzył liczne cykle malarskie, m.in: Figury, Góry, Piony Skosy, Wnętrza czy Przeciwstawienia.

Myślę tak: potrząsnąć sobą, powiedzieć myśl  żyjesz, nie zapominaj o przeszłości, patrz w przyszłość  wybieraj to, co już dawno wybrało ciebie – niech to się odbywa świadomie i z własnej woli. Raduj się – mówił Józef Hałas.

Józef Hałas tworzył swój niepowtarzalny styl, geometryzujący i syntetyzujący, oparty na rytmie, jednak pełen niuansów i niezwykłej wrażliwości kolorystycznej, obserwując i malując naturę. Jego twórczość to uczta dla odbiorcy wytrawnego i mocny element poznawczy dla początkującego konesera. Warte podkreślenia są źródła inspiracji artysty – natura obserwowana z czułością i zachwytem, religijne znaki i odniesienia, w tym młodzieńcze odkrycie mające swoje echo w całej twórczości Hałasa – wizyta w Bułgarii, w cerkwi Bojana w Sofii, ale ponad wszystko nieznikający zachwyt nad górami, szczególnie w miejscu dzieciństwa, Nowym Sączu, górami, które przez całe lata pasjami zdobywał.

Hałas’16 – Wspomnienie otwiera cykl wystaw związanych z życiem i twórczością Józefa Hałasa, organizowanych w kolejne rocznice jego urodzin.

Hałas’16 – Wspomnienie
Od 9 do 23 stycznia 2016 roku
mia ART GALLERY
Wroclaw

Dodaj komentarz