Hydropolis

Od grudnia można zwiedzać Hydropolis – Centrum wiedzy o wodzie we Wrocławiu. To niepowtarzalne miejsce, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Głównym tematem wystawy jest woda – wszechobecna na naszej planecie substancja.

Hydropolis – Centrum wiedzy o wodzie we Wrocławiu, projekt: Art Fm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hydropolis – Centrum wiedzy o wodzie we Wrocławiu, projekt: Art Fm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa ma charakter narracyjny. Zwiedzający aktywnie uczestniczy w opowieści o początkach wody we wszechświecie, poznaje niesamowite stworzenia żyjące w oceanicznych głębinach, wynurza się na powierzchnię, by zrozumieć jej doniosłość dla środowiska oraz rolę w funkcjach życiowych człowieka. Poznaje też historię inżynierii wodnej od starożytności aż po współczesne sposoby gospodarowania wodą.

Powierzchnię czterech tysięcy metrów kwadratowych zbiornika podzielono na dziewięć stref tematycznych. Niemal każda strefa zawiera nośniki edukacyjne, dotykowe ekrany, eksponaty, sale kinowe i projekcje tematyczne. Zwiedzający poznają tu działające wynalazki z epoki starożytności, takie jak aeolipile Herona czy zegar wodny Ktesibiosa. Na ogromnej interaktywnej mapie Wrocławia sprawdzą zasięg Powodzi Tysiąclecia z 1997 roku, a w podwieszonych pod sufitem walcach wywołają akustyczną burzę. Będą też mogli wejść do wnętrza batyskafu Trieste. Hydropolis jest przeznaczone dla gości w każdym wieku – dzieci znajdą tu gry przygotowane specjalnie dla nich, a dla bardziej wymagających i starszych zwiedzających opracowano Hydropedię – bazę autorskich artykułów rozmieszczonych tematycznie w każdej strefie.

Hydropolis powstało w pochodzącym z 1893 roku podziemnym zbiorniku wody czystej. Należy on do MPWiK Wrocław i jest jednym z zabytków architektury wodociągowej. Zbiornik wody czystej, dawnych filtrów, oraz budynek pompowni przylegający od zachodu do zbiornika, stanowią element kompleksu wodociągowego Na Grobli. Elewacje zachodnia i wschodnia wzniesiono w stylu historyzującym neogotyckim z wieżami, basztami, wieżyczkami i bramami. Wnętrze zbiornika składa się z czterech komór, które dla potrzeb nowej funkcji połączono poprzez wycięcie przejść w ścianach pomiędzy nimi. Dobudowany do zbiornika od strony południowej budynek strefy wejścia tworzy jego nową elewację i współgra z położoną nieopodal Wieżą Ciśnień.

Hydropolis – Centrum wiedzy o wodzie we Wrocławiu, projekt: Art Fm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Hydropolis – Centrum wiedzy o wodzie we Wrocławiu, projekt: Art Fm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominującym materiałem wykorzystanym w nowej części budynku jest klasyczna miedź, która w wyniku procesu utleniania się ciemnieje w naturalny sposób, nawiązując tym samym dialog z cegłą – głównym materiałem zbiornika wody i Wieży Ciśnień. Elewacje budynku zostały pokryte panelami z blachy miedzianej pełnej. Przesuwne panele perforowane wykorzystano jako przysłonę przeszklenia w części wejściowej, natomiast stałe panele zamontowane po obu stronach elewacji frontowej wraz z zadaszeniem stanowią ramę dla długiej na 46,5 m drukarki wodnej. Jest to najdłuższa tego typu instalacja w Europie. Woda spadająca z drukarki układa się w zaprogramowane wzory i napisy – jest preludium tematu wystawy. Powstała w ten sposób kurtyna wodna wypełnia front elewacji, która jest jej integralną częścią. Rozstępuje się przed przechodzącymi, umożliwia im interakcję oraz pierwszy kontakt z wodą.

Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, instalacje artystyczne oraz efektowna forma wystawiennicza służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących stron.

Projekt wystawy został opracowany przez Zespół ART FM z Krakowa.

Projekt budynku strefy wejścia, elewacji miedzianych, drukarki wodnej, wnętrz przygotowany został przez ART FM w składzie: Maksymilian Majoch, Magdalena Piwek, Łukasz Markiewicz.

Współpraca: Michał Hnatowski, Karol Ornatowski, Jan Witkowski, Awiszaj Adari.

Projekt drukarki wodnej przy współpracy z wykonawcą – Lumiartecnia Internacional.

Budynek strefy wejścia powstał przy współpracy z Pracownią Projektową – Studio Eka z Wrocławia.

Hydropolis – Centrum wiedzy o wodzie
Data otwarcia: 5 grudnia 2015 roku
Wrocław

Dodaj komentarz