Miłość

Wystawa prezentowana w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu stanowi wybór obrazów i rysunków, będący przekrojem przez kilka etapów twórczości Edwarda Dwurnika. Na wystawie będzie można obejrzeć m.in. wielkoformatowe prace artysty, w tym obraz zacytowany w tytule całej wystawy – Miłość. Wernisaż stanowi wydarzenie będące częścią programową weekendu otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Edward Dwurnik, „Miłość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Edward Dwurnik, „Miłość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułowa praca, prezentowana pierwszoplanowo w galerii, oddziałuje na widzów nie tylko swym imponującym rozmiarem, perfekcyjną kompozycją i warsztatem malarskim, ale przede wszystkim tematem przewodnim. Obraz przedstawia grupę liczącą ponad 150 osób podpisanych imieniem i nazwiskiem, którzy postawieni w rzędach wokół kolumny Zygmunta, patrzą wprost na widza. Tworzą tłum uśmiechniętych, zadowolonych ludzi. Niektórzy z nich trzymają się za ręce, machają w przyjaznym geście, obejmują się, uważnie patrzą w naszym kierunku.

Wydawać się może, że tę swoistego rodzaju grupę ludzi, łączy wspólne uczucie miłości. Nasuwa się pytanie, czy to uczucie do siebie nawzajem, czy może do widza, czy do jakiejś wspólnej idei? Stając naprzeciwko obrazu, stajemy się jego odbiciem lustrzanym, ekranem, na którym ukazują się emocje przefiltrowane przez naszą indywidualną zdolność obserwacji i wrażliwości.

Miłość – zwierciadło życia – to główne kryterium, jakie zostało założone do stworzenia tej wystawy i dokonania selekcji prac i nadało tytuł wystawie. Będąc uczestnikiem wystawy, obejrzymy się jak w krzywym zwierciadle, odnajdziemy nasze wady i zalety, nasze chciwości i inspiracje, radość i frustrację, wszystko to, co składa się na dualizm życia. Prace eksponowane na wystawie pochodzą z pracowni artysty, z zasobów kolekcji prywatnych, od kolekcjonerów i galerii sztuki.

Wystawa przygotowana we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Częstochowie

Edward Dwurnik, Miłość
Od 15 stycznia do 29 lutego 2015 roku
Wernisaż: 15 stycznia 2016 roku, godzina 20.00
Kuratorka: Anna Paleczek-Szumlas
Galeria Zamek w Centrum Kultury Zamek

Dodaj komentarz