• 2015-12-29

Czy Pan Bóg mieszka w Brukseli? – Zupełnie Nowy Testament

Gdzie mieszka Pan Bóg? W Brukseli. Z rodziną, którą tyranizuje. Największą przyjemność sprawia mu bezmyślne oglądanie telewizji, dokuczanie żonie i wymyślanie praw, które coraz bardziej komplikują ludziom życie. Premiera filmu Zupełnie Nowy Testament 8 stycznia.

„Zupełnie Nowy Testament”, reż. Jaco Van Dormael (źródło: materiały dystrybutora)

„Zupełnie Nowy Testament”, reż. Jaco Van Dormael (źródło: materiały dystrybutora)

Córka głównego bohatera, Ea nie może go już znieść i postanawia się zbuntować. Wykrada ojcu z komputera hasła i wszystkie tajemnice, dzięki którym będzie mogła urządzić świat zupełnie od nowa. Zupełnie Nowy Testament to komedia w reżyserii Jaco Van Dormaela z Benoît Poelvoorde, Yolande Moreau i Catherine Deneuve w rolach głównych.

Film znalazł początek w pomyśle moim i Thomasa Gunziga, że Bóg żyje i mieszka w Brukseli. A co jeśli jest draniem? W dodatku oprócz syna ma także córkę, o której nikt nie wie? I co, jeśli ma ona 10 lat i jest tak wściekła na ojca, że postanawia się zemścić, ujawniając przy pomocy SMS-ów jeden z jego najbardziej strzeżonych sekretów – daty śmieci wszystkich ludzi? To dawało nam szansę, by wszystkie odniesienia do religii uczynić częścią surrealistycznej baśni. Nie jestem wierzący, ale wychowywałem się wśród katolików, religie interesują mnie tak samo, jak ciekawe historie. Pamiętam, że w dzieciństwie zastanawiałem się, dlaczego Bóg nie zrobił niczego, kiedy jego syn był krzyżowany? Dlaczego nie robi niczego, kiedy dzieci umierają na białaczkę? Dlaczego ludzi ratuje Batman, a nie Bóg? – stwierdził reżyser filmu.

Reżyseria: Jaco Van Dormael
Scenariusz: Jaco Van Dormael, Thomas Gunzig
Zdjęcia: Christophe Beaucarne
Montaż: Hervé de Luze
Muzyka: An Pierlé
W rolach głównych: Pili Groyne, Benoît Poelvoorde, Catherine Deneuve, François Damiens, Yolande Moreau, Laura Verlinden, Serge Larivière, Didier De Neck, Marco Lorenzini, Romain Gelin

Zupełnie Nowy Testament
Premiera 8 stycznia 2016 roku
Gutek Film

Dodaj komentarz