• 2015-12-29

Nowe Horyzonty Tournée w Kinie Pod Baranami

Od 1 do 14 stycznia w Kinie pod Baranami w Krakowie będzie trwało Tournée Nowe Horyzonty. To doskonała okazja, by rozsmakować się w tym, co w kinie najlepsze.

Abel Ferrara, „Pasolini” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Abel Ferrara, „Pasolini” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

T-Mobile Nowe Horyzonty Tournée to przegląd najciekawszych i nagradzanych filmów 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Od początku stycznia zostanie pokazany w 35 polskich miastach. To reprezentacja tego, co w repertuarze wrocławskiego festiwalu najlepsze – filmy niebanalne i odważne, które operując odkrywczym językiem opowiadają o problemach współczesności i prowokują do rozmowy o kondycji człowieka, a także przywracają kinu wymiar sztuki.

W Kinie pod Baranami będzie można zobaczyć filmy takie, jak:

  • Epokowy projekt, reż. Carlos M. Quintela
  •  Lucyfer, reż. Gust Van den Berghe
  • Pasolini, reż. Abel Ferrara
  • Tysiąc i jedna noc – cz. 1, Niespokojny, reż. Miguel Gomes
  • Tysiąc i jedna noc – cz. 2, Opuszczony, reż. Miguel Gomes
  • Tysiąc i jedna noc  – cz. 3, Oczarowany, reż. Miguel Gomes
  • Widzę, widzę, reż. Severin Fiala, Veronika Franz
Severin Fiala, Veronika Franz, „Widzę, widzę” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Severin Fiala, Veronika Franz, „Widzę, widzę” – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pasolini, reż. Abel Ferrara – film jest rekonstrukcją ostatnich godzin życia twórcy Dekameronu. Bohatera poznajemy w momencie, gdy skończył realizację skandalizującego Salo, czyli 120 dni Sodomy i przymierza się już do prac nad nowym filmem. Spotyka młodego chłopaka, którego zabiera na plażę w Ostii. Feralna podróż kończy się tragiczną śmiercią reżysera. Wbrew oczekiwaniom niektórych Ferrara nie zajmuje się teoriami spiskowymi krążącymi wokół tego wydarzenia. Swoim zwyczajem łączy sacrum z profanum i przedstawia Pasoliniego jako autodestrukcyjnego geniusza i świeckiego męczennika. Sekwencje z życia tytułowego bohatera mieszają się na ekranie ze scenami inspirowanymi jego niedokończonym scenariuszem –Porno-Teo-Kolossal. W Pasolinim pojawia się także grono dawnych współpracowników reżysera,  z gwiazdą wielu jego filmów Ninneto Davolim na czele.

Widzę, widzę, reż. Severin Fiala, Veronika Franz – dziesięcioletni bracia bliźniacy, Lucas i Elias, spędzają wakacje w letnim domu. Są nierozłączni i niemal identyczni, mimo że jeden wygląda na bardziej strachliwego i wrażliwszego, ulega szalonym pomysłom nieokiełznanego brata. Ich matka wraca ze szpitala z twarzą owiniętą bandażami. Rozdrażniona, nieszczęśliwa i obolała nie przypomina dawnej słodkiej mamy. Wprowadza we wspólne życie nowe zasady. Chłopcy z dnia na dzień nabierają podejrzeń, że nie jest tą, za którą się podaje. Tworzą opozycyjny front wobec jej coraz bardziej agresywnych zachowań. By odkryć, co stoi za cierpieniem matki, sięgną po drastyczne środki.

Nowe Horyzonty Tournée 
Od 1 do 14 stycznia 2016 roku
Kino pod Baranami w Krakowie

Dodaj komentarz