• 2015-12-29

Pięcioosobowy Kwartet

23 stycznia Sali Gotyckiej w Starym Klasztorze odbędzie się  koncertowa odsłona projektu Kazik & Kwartet ProForma.

 Kazik & Kwartet ProForma (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kazik & Kwartet ProForma (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jedyny pięcioosobowy Kwartet w Polsce, a być może na świecie, gra obecnie swoje aranżacje, jednak od samego początku działalności ma w repertuarze własne opracowania utworów Jacka Kaczmarskiego, tria Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński oraz wszystkich piosenek Stanisława Staszewskiego. Zespół wykonuje też utwory Georgesa Brassensa (w tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego) oraz Nicka Cave`a i Toma Waitsa w autorskich tłumaczeniach Przemysława Lembicza.

Cechą charakterystyczną Kwartetu są bogate aranżacje, w których oprócz instrumentarium podstawowego pojawiają się również kontrabas, akordeon, mandolina, różne instrumenty perkusyjne, oraz od 2012 roku perkusja. W działalności autorskiej zespół tworzy muzykę do wierszy m.in. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jacka Kaczmarskiego i Krzysztofa Gajdy.

W kwietniu 2009 roku Marcin Żmuda został zaproszony przez Przemysława Gintrowskiego do akompaniowania podczas jednego z koncertów. Ta w założeniu jednorazowa pomoc przeobraziła się w stałą współpracę, która trwała aż do śmierci Przemysława Gintrowskiego w 2012 roku, a zaowocowała także udziałem w sesji nagraniowej Jego ostatniej płyty Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki.

W marcu 2012 Kwartet zaprosił Kazika Staszewskiego do wspólnego wykonania kilkunastu piosenek autorstwa Stanisława Staszewskiego. Ten w zamierzeniu jednorazowy projekt zaowocował opracowaniem wspólnego programu koncertowego złożonego z piosenek Taty oraz kilku piosenek Kazika rzadko wykonywanych na żywo, kolejnymi koncertami w tym składzie, a ostatecznie powołaniem do życia pełnoprawnego projektu Kazik & Kwartet ProForma.

Planowana jest rejestracja jednego z wspólnych koncertów i wydanie płyty, natomiast w chwili obecnej zespół już posiada nagrany i wydany własnym sumptem pełnowymiarowy materiał Biały Dwór – zawierający, oprócz wersji studyjnych,  duży fragment jednego z koncertów kołobrzeskich. Ponadto w ostatnim czasie dyskografia zespołu wzbogaciła się o 3-utworowy singiel Śmierć nie jest końcem będący zapowiedzią kolejnej pełnowymiarowej płyty.

Skład:

  • Kazik Staszewski – śpiew
  • Przemysław Lembicz – gitara, śpiew
  • Piotr Lembicz – gitary
  • Wojciech Strzelecki – kontrabas, gitara basowa, śpiew
  • Marcin Żmuda – instrument klawiszowe, śpiew
  • Marek Wawrzyniak – perkusja

Kazik & Kwartet ProForma
23 stycznia 2016 roku, godz. 20.00
Stary Klasztor we Wrocławiu

Dodaj komentarz