• 2015-12-24

Opera da camera: Miłość i śmierć

12 stycznia w Operze na Zamku odbędzie się koncert Miłość i śmierć – pieśni włoskie i rosyjskie XVIII i XIX w. w ramach nowego cyklu Opera da camera. W programie włoska liryka wokalna m.in. Scarlattiego i Belliniego oraz pieśni Czajkowskiego i cykl Pieśni i Tańce śmierci Musorgskiego.

Marek Ruszczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Ruszczyński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Ruszczyński to pianista, który pobierał edukację muzyczną pod kierunkiem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń w Gdańsku. Dorastał w epoce schyłku komunizmu i ścierania się kulturalnych wpływów romantycznego Wschodu z oświeconym Zachodem. Jako dziecko,  zdobył liczne nagrody krajowe, a w wieku 17 lat zajął trzecie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Andorze. Studiował akompaniament wokalny w GSMD pod okiem Ronana O’Hora’y i Rudolfa Piernay’a, gdzie otrzymał również Gold Medal Accompanist Prize w latach 2009 i 2011. Szkolił się z pomocą licznych uznanych artystów takich jak Christa Ludwig i Dietrich Fischer-Dieskau. Występował w licznych salach koncertowych w Europie, w tym między innymi w Wigmore, Barbican, Berlin Philharmonie, Musikverein w Wiedniu oraz Carnegie Hall w Nowym Jorku. Wśród angaży artysty są również recitale wokalne w Paris Opera de Bastille pod kierownictwem Marilyn Horne, stanowisko oficjalnego akompaniatora na kursach mistrzowskich Teresy Berganzy w Acedemie Musicale de Villecroze oraz coach językowy podczas inscenizacji Króla Rogera w Royal Opera House w Londynie.

Piotr Lempa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Lempa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Basista, Piotr Lempa to absolwent The Royal Academy of Music w Londynie, Cardiff International Academy of Voice oraz Gdańskiej Akademii Muzycznej. Jako solista wystąpił na I roku studiów w Requiem W. A. Mozarta podczas festiwalu Tempus Paschale w Katedrze Lubelskiej. Na scenie operowej pojawił się po raz pierwszy na III roku studiów w Weselu Figara W. A. Mozarta w Operze Bałtyckiej. Od tej pory regularnie występuje na deskach oper w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Polsce i we Włoszech. Koncertuje w kraju i za granicą.

Miłość i śmierć – pieśni włoskie i rosyjskie XVIII i XIX w.
12 stycznia 2016 roku, godz. 19.00
Opera na Zamku w Szczecinie

Dodaj komentarz