• 2015-12-23

BATORY_trans – najnowsze przedstwienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy

BATORY_trans to przedstawienie inspirowane losami pasażerów statku Batory, opisanymi w książce Bożeny Aksamit  Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku, który w okresie międzywojnia kursował liniami GAL-u (Gdynia – Ameryka Linie Żeglugowe). Premiera spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy 31 grudnia.

„BATORY_trans”, reż. Martyna Majewska, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„BATORY_trans”, reż. Martyna Majewska, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Będzie to przedstawienie o wyobrażeniach – o tym, jak wyobrażamy sobie to, co by było i kim my bylibyśmy gdzieś indziej, o emigracji, o potrzebie zmiany, o ucieczce, o tęsknocie, o konieczności. Punktem wyjścia będzie zamknięta przestrzeń pokładu statku, poza nawiasem czasu i miejsca, jakby dryfująca gdzieś na oceanie poczekalnia do zrealizowania marzeń.

Taki czas, w którym jeszcze nic nie wiadomo, jesteśmy tylko my, nasze wyobrażenia, przypadkowi towarzysze podróży i noc. Za burtą rozpościera się przerażająco czarna otchłań oceanu, a na pokładzie oczywiście trwa kapitański bal. Wewnętrzna emigracja bohaterów, ich marzenia i oczekiwania, będą ważniejsze niż to, czy faktycznie po trzech tygodniach podróży jego oczom faktycznie ukaże się Statua Wolności.

MS Batory był nazywany Lucky Ship, do końca swych dni przewoził pasażerów bezpiecznie i nie zmógł go żaden sztorm. Każdy mój kurs przecięty jest siecią nici magicznych, które mnie zawsze ostrzegają przed niebezpieczeństwem. – mawiał najsłynniejszy z kapitanów statku, Eustazy Borkowski. Ponoć zawdzięczał to dużej ilości szampana wzniesionego ku chwale Matki Boskiej Gwiazdy Morza. Ocean alkoholu, siła religijności i sny o potędze, czyli emigracja… po polsku? Jak będzie wyglądał ostatni bal na statku BATORY_trans?

Reżyseria: Martyna Majewska
Scenografia i kostiumy: Anna Haudek
Muzyka: Dawid Majewski we współpracy z Ju Ghan
Reżyseria świateł i multimedia: Jakub Lech
Ruch sceniczny: Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Paula Krawczyk-Ivanov, Anatoliy Ivanov, Mateusz Kowalski, Piotr Sabat, Krzysztof Szczepańczyk
Taniec: Anatoliy Ivanov
Występują:  Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Paula Krawczyk-Ivanov, Mateusz Kowalski, Krzysztof Szczepańczyk, Anatoliy Ivano,  Piotr Sabat

BATORY_trans
Premiera: 31 grudnia 2015 roku
Scena na Świebodzkim Teatru Polskiego we Wrocławiu
Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

Dodaj komentarz