• 2015-12-22

Rozstaje

22 grudnia 2015 w Starej Galerii ZPAF w Warszawie zostanie otwarta wystawa fotograficzna Rozstaje podsumowująca 50-lecie pracy twórczej Janusza Rosikonia.

Fot. Janusz Rosikoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Janusz Rosikoń (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od pięćdziesięciu lat przemierza on kulę ziemską z aparatem w dłoniach. Na przestrzeni tego czasu świat wokół nas zmienił się nie do poznania – politycznie, technologicznie, cywilizacyjnie. Te wszystkie zmiany Janusz Rosikoń dokumentował, nieustannie podróżując po Polsce i po świecie. Na początku pracował dla czasopism, a od ćwierć wieku – dla wydawnictwa Rosikon Press, które obchodzi akurat 25-lecie swego istnienia. Tytuł wystawy Rozstaje nawiązuje do konieczności dokonywania nieustannych wyborów, które stają przed każdym człowiekiem.

Między różnymi drogami musi wybierać także fotograf w ciągu swej pracy zawodowej. Widać to doskonale na ekspozycji, gdzie autor zdjęć proponuje różne sposoby dojścia do celu, ale zawsze przyświeca mu przekonanie, żeby iść drogą prawdy. I tę prawdę stara się uchwycić swoim aparatem. Przedstawia szarzyznę PRL-u wychwyconą na pierwszych czarno-białych zdjęciach, jest świadkiem historycznych momentów, jak słynny gest Willy’ego Brandta czy Teda Kennedy’ego, utrwala entuzjazm pierwszych wizyt papieskich.

Za którymś z kolei zakrętów w miejsce pasji reporterskiej, w której pozostawał bezstronnym obserwatorem, wkradła się  do biografii Janusza Rosikonia refleksja pielgrzyma – człowieka w drodze, który przez rozstaje ścieżek wędruje do miejsc świętych, by ujawnić na swych zdjęciach nie tylko nastrój sacrum i emocje, lecz także swoje własne subtelnie zaznaczone stanowisko. Retrospektywna ekspozycja prac Janusza Rosikonia jest z pewnością ważnym
wydarzeniem nie tylko w środowisku polskiej fotografii, lecz także w świecie polskiej kultury, do której wniósł on niebagatelny wkład – swoimi książkami, wystawami, zdjęciami.

Janusz Rosikoń, Rozstaje
Od 22 grudnia 2015 roku do 10 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 22 grudnia 2015 roku, godzina 18.00
Stara Galeria Związku Polskich Artystów Fotografików
Warszawa

Dodaj komentarz