• 2015-12-22

Swobodne opadanie

8 stycznia trafia do kin film węgierskiego mistrza groteski, którym jest György Pálfi. Jego najnowsze dzieło Swobodne opadanie zostało wyróżnione trzema nagrodami na prestiżowym festiwalu filmowym w Karlowych Warach – w tym dla najlepszego reżysera i nagrody specjalnej jury.

„Swobodne opadanie”, reż. György Pálfi – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Swobodne opadanie”, reż. György Pálfi – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Jaką chcesz herbatę? Mamy miętową” – mamrocze starsza kobieta do apatycznego męża, z którym mieszka w zagraconym mieszkaniu. Udręczona emerytka ma dość życia u boku mrukliwego czytelnika gazetek z supermarketu. Taszczy więc wózek na zakupy na dach bloku, z którego patrzy na wieczorne niebo nad Budapesztem. Następnie skacze. W miarę jak spada, na mgnienie oka spoglądamy w kolejne okna innych mieszkań. Potem do nich wrócimy.

W filmowym uniwersum nawet samobójstwo nie przychodzi bohaterce łatwo. Niezniechęcona kobieta rusza więc z powrotem na szczyt siedmiopiętrowego budynku, mijając po drodze kolejne mieszkania. Siedem pięter, siedem identycznie zaprojektowanych wnętrz, ale zupełnie inne światy. Siedem sytuacji, siedem różnych historii, które mimo wszystko łączą tysiące powiązań. To jakby absurdalne, trochę tajemnicze obrazy współczesnej rzeczywistości widzianej w krzywym zwierciadle.

Węgierski mistrz groteski powraca filmem, który rozbraja humorem i urzeka wizualną maestrią. Tylko w filmie Pálfiego widz, podglądając wnętrza poszczególnych mieszkań przeciętnego bloku, może napotkać stołującego się z rodziną byka, podejrzliwego staruszka bacznie pilnującego swoich butelek z alkoholem przed żoną, zakochanych pedantów, którzy zawijają w folię wszystko, łącznie z sobą, czy małżeństwo żyjące pod jednym dachem z kochankiem żony.

Swobodne opadanie
Reż. György Pálfi
Premiera: 8 stycznia 2016 roku
Aurora Films

Dodaj komentarz