• 2015-12-21

Spokojne życie

10 grudnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha otwarta została wystawa Spokojne życie. Współczesna fotografia litewska, której prezentacja potrwa do 31 stycznia.

Algirdas Seskus (źródło: materiały prasowe organizatora)

Algirdas Seskus (źródło: materiały prasowe organizatora)

Myśląc o fotografii litewskiej, zwykle przekonani jesteśmy, że chodzi głównie o fotografię humanistyczną. Spokojne życie ukazuje jednak odmienny i wyjątkowy obraz fotografii litewskiej i samej Litwy (co jest równie ważne dziś, w dwudziestą piątą rocznicę Przywrócenia Niepodległości Litwy) jako spokojnego, ale pełnego podskórnej energii kraju.

Na Spokojne życie składa się fotografia artystyczna, dokumentalna i profesjonalna, ale także najzwyklejsze fotografie prywatne czy kopie rozkładówek z albumów fotograficznych: wystawa wypełnia braki w wiedzy o fotografii litewskiej, pokazując ją od najlepszej strony: ambitną, gwałtowną, idącą pod prąd.

Na wielu zdjęciach tej wystawy widać spokojne życie w niewielkim państwie, niemal poza czasem, pozbawione znaczniejszych wydarzeń, delikatny stan hibernacji, przerywany drobnymi zdarzeniami. Brak tu wielkich wydarzeń czy znanych postaci (a jeśli już znalazły się w kadrze, to widoczne są na plakatach, jako ironiczna część miejskiego pejzażu). Esencja tych zdjęć jest zwyczajna – bohaterzy są zwyczajni, zwyczajne są ich zajęcia. Jedzą, leżą w łóżku, rozmawiają, nudzą się, żyją. Te zdjęcia jak żadne inne opisują brzydotę i nudę sowieckiego, ale także i późniejszego życia, jego ludzką, zwykłą stronę.

Spokojne życie. Współczesna fotografia litewska
10 grudnia 2015 roku do  31 stycznia 2016 roku
Kurator: Wojciech Nowicki
Organizatorzy: Litewskie Stowarzyszenie Artystów Fotografików (Oddział w Kownie), Litewski Instytut Kultury
Miejsce: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz