Świat utracony. Żydzi polscy

18 grudnia w  w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie odbyła się premiera albumu fotograficznego Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 19181939.

„Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Album ten to prawie 400 stron i ponad 460 zdjęć. Jak pisze profesor Antony Polonsky: „(…) książka ożywia utracony świat, a połączenie archiwalnych zdjęć z nowatorskim ujęciem tematu czyni z niej fundamentalną lekturę dla wszystkich tych, których interesuje życie Żydów w międzywojennej Polsce”. O sile zdjęć zamieszczonych w albumie można by mówić długo, zamiast tego jednak proponuję przejrzeć zdjęcia, które przesyłam jako materiały prasowe.

Publikacja jest panoramą życia polskich Żydów w Polsce między dwiema wojnami. Pomysł wydania albumu wyrósł z przekonania, że historia polskich Żydów jest wielkim i fascynującym tematem, który cały czas jest obszarem mało znanym współczesnemu czytelnikowi. Album posiada podział tematyczny. Wyodrębniono osiem części, o następujących tytułach:

  1. Miasto, miasteczko, wieś
  2. Życie codzienne i praca
  3. Wiara i życie
  4. W społeczeństwie
  5. Antysemityzm
  6. W świecie polityki
  7. Emigracja
  8. Nauka i kultura

Fotografie opatrzone zostały interesującym komentarzem historycznym pozwalającym lepiej zrozumieć kontekst zdjęć. Autorom zależało, aby był to komentarz, który także cudzoziemcom pozwoli poznać historię Polski i zrozumieć rolę, jaką odegrali w niej Żydzi.

Książkę wydało lubelskie wydawnictwo Boni Libri we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym. Część zdjęć do albumu przekazał Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN.

Świat utracony. Żydzi polscy. Fotografie z lat 1918-1939
Premiera:  18 grudnia 2015 roku
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie

Dodaj komentarz