Pożegnanie z poddaszem

19 i 20 grudnia Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na ostatnie spotkania z cyklu Pożegnanie z poddaszem. W ich ramach odbędą się wykłady na temat twórczości Lucasa Cranacha Starszego i sztuki romańskiej.

„Lucas Cranach Starszy – malarz reformacji” – wykład, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Lucas Cranach Starszy – malarz reformacji” – wykład, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Program wydarzeń:

  • 19 grudnia, godz. 12.00–13.00

Lucas Cranach Starszy – malarz reformacji – wykład

Cykl: Europa we Wrocławiu. Sławni artyści w kolekcji wrocławskiego Muzeum Narodowego

Prelegentka Magdalena Szafkowska przybliży słuchaczom postać niemieckiego malarza epoki renesansu Lucasa Cranacha Starszego, którego twórczość malarska bardzo wyraźnie zaważyła na kształcie dokonującej się w Europie reformacji. Wstęp wolny, sala 116.

  • 19 grudnia, godz. 10.00–17.00

Pożegnanie z wystawą Polska sztuka współczesna na poddaszu – część IV

Jeszcze tylko do końca tego roku można oglądać wystawę Polska sztuka współczesna prezentowaną na poddaszu Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Na początku 2016 roku rozpocznie się jej demontaż i przenoszenie pokazywanych tam dzieł sztuki do Pawilonu Czterech Kopuł, gdzie otwarte zostanie Muzeum Sztuki Współczesnej – Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Z okazji przeprowadzki muzeum szereg imprez i atrakcji dla zwiedzających.

  • 19 grudnia, godz. 13.00 – Dzień Wolnej Sztuki – wokół Magdaleny Abakanowicz

Idea Dnia Wolnej Sztuki polega na spokojnym i nieśpiesznym obcowaniu ze sztuką – od angielskiego Slow Art Day. Wolontariuszki Joanna Kwaśna i Evelina Kachyńska zapraszają do wnikliwego przyjrzenia się dziełom Magdaleny Abakanowicz, eksponowanym na naszym poddaszu. Przybliżą zainteresowanym sylwetkę artystki i zachęcą do własnych przemyśleń na temat jej twórczości. Wstęp wolny, wystawa polskiej sztuki współczesnej na poddaszu.

  • 19 grudnia, godz. 15.00 – Słowa i obrazy – spotkanie z prof Janem Miodkiem

Profesor Jan Miodek z właściwą sobie erudycją poprowadzi zainteresowanych przez świat słów i obrazów koncentrując się wokół tematu Bożego Narodzenia w sztuce i w języku oraz dzieląc się anegdotami związanymi z poddaszem.

  • 20 grudnia, godz. 12.00–13.00 – Romanizm – wykład

Cykl: Kurs historii sztuki

Prowadząca wykład Magdalena Musiał przedstawi najważniejsze zabytki sztuki romańskiej w Europie. Omówi na wybranych przykładach rzeźby, architektury i rzemiosła artystycznego najistotniejsze zjawiska artystyczne tej fazy średniowiecza. Wstęp z biletem.

Pożegnanie z poddaszem
19–20 grudnia 2015 roku
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Dodaj komentarz