Niemal wszystkie dzieła Jeremiego Przybory

11 grudnia, w 100. rocznicę urodzin Jeremiego Przybory miała premierę książka Dzieła (niemal) wszystkie, które gromadzą teksty Kabaretu Starszych Panów oraz niezliczone utwory, które trzeba znać.

Jeremi Przybora „Dzieła (niemal) wszystkie” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jeremi Przybora „Dzieła (niemal) wszystkie” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Jeremi Przybora urodził się 12 grudnia 1915 roku. W Warszawie. W oficynach Pałacu Błękitnego przy ulicy Senatorskiej. W Autoportrecie z piosenką wspomina:

Jak to się często zdarza ludziom mojego pokolenia urodzonym w Warszawie, nie ma już domu, w którym pewnego grudniowego poranka zająłem łóżeczko Stefci, dużej lalki mojej starszej siostry. [...] A na miejscu domu, w którym się to stało, jest teraz pusta przestrzeń nad trawnikiem przy ulicy Senatorskiej, między kościołem Świętego Antoniego i Pałacem Błękitnym.

Mija właśnie 100. rocznica urodzin słynnego Pana B – autora Kabaretu Starszych Panów i dziesiątek innych programów radiowych i telewizyjnych. Przyborę można czytać na wiele sposobów. Bawić się jego twórczością. Szukać w niej powracających wątków i motywów – a takich nie brakuje. Przybora w swojej twórczości stworzył bowiem świat kompletny. Świat mający swoją dynamikę, zasady, język. Zaludniony przez postaci z piosenek, słuchowisk, opowiadań, Kabaretu i powieści (tak, Przybora jest też autorem powieści – ukaże się ona w drugim tomie Dzieł). Tezę, że Przybora stworzył świat, który istnieje niezależnie od tego, o jakim utworze autora mówimy, po raz pierwszy postawił w tygodniku „Kultura” Krzysztof Teodor Toeplitz. Tekst Utopia Jeremiego Przybory ukazał się w grudniu 1966 roku – kilka miesięcy po oficjalnym zakończeniu emisji Kabaretu Starszych Panów. Toeplitz pisze w nim m.in.: „Przybora wybrukował swój świat dobrymi intencjami i – wbrew powiedzeniu – nie powstało z tego piekło. Powstała poetycka utopia”.

Bo we mnie jest seks, Addio, pomidory!, Już kąpiesz się nie dla mnie, czyli arcydzieła i arcydziełka oraz wyjątkowe perełki – utwory nigdy wcześniej nie publikowane znalazły się w tym wydaniu. „Przybora to przecież klasyk” – tak rekomendowała twórczość Starszego Pana Wisława Szymborska. Za mistrza polszczyzny uważają go Wojciech Młynarski i prof. Jan Miodek. Zebrane po raz pierwszy dzieła Mistrza zilustrowali wybitni polscy graficy: Bohdan Butenko, Jacek Gawłowski i Ewa Stiasny. W drugim tomie znajdzie się cykl Divertimento oraz nieznane piosenki Jeremiego Przybory.

Jeremi Przybora | Dzieła (niemal) wszystkie
11 grudnia 2015 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz