Rozstrzygnięto konkurs Fundacji im. Franciszki Eibisch

Przyznano nagrody i wyróżnienia honorowe w konkursie malarskim o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch. W 2015 roku do konkursu zgłoszono aż 211 młodych malarzy z 21 uczelni artystycznych w Polsce, a w finale konkursu znalazło się 32 artystów.

Aleksandra Prusinowska, „Drzemka”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aleksandra Prusinowska, „Drzemka”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Grand Prix zostało przyznane ex aequo Pawłowi Baśnikowi z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Aleksandrze Prusinowskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Dodatkowo Fundacja im. Franciszki Eibisch nadała wyróżnienia honorowe, które otrzymali: Paweł Jaskuła, Justyna Jędrzejowska, Juliusz Kosin, Marta Kunikowska-Mikulska, Klaudia Lata, Justyna Strąk, Marek Wrzesiński.

Przegląd zwycięskich oraz wyróżnionych prac pokazuje szeroki przekrój zainteresowań młodych polskich artystów – wśród nich pojawiają się prace abstrakcyjne, fotorealistyczne, a także nawiązujące do nurtów koloryzmu i symbolizmu. To pokolenie, które teraz zaczyna swoją karierę pokazało, że potrafi zarówno wyznaczać nowe ścieżki w sztuce, jak i kontynuować tradycje wybitnych szkół artystycznych.

Paweł Baśnik, „Post Mortem”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Baśnik, „Post Mortem”, 2015 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fundacja im. Franciszki Eibisch została powołana zgodnie z wolą prof. Eugeniusza Eibischa, wybitnego malarza kolorysty z kręgu Ecole de Paris, laureata jednej z najbardziej prestiżowych na świecie nagród – nowojorskiej Nagrody Guggenheima.

Celem organizowanego konkursu zgodnie z wolą założyciela Fundacji jest promocja wyróżniających się osiągnięciami młodych artystów malarzy, których działalność artystyczna przyczynia się do rozwoju polskiego malarstwa oraz twórczego podejmowania zagadnień artystycznych i aktywnego uczestnictwa w rozwoju kultury plastycznej.

Konkurs Fundacji im. Franciszki Eibisch 2015
Grand Prix: Paweł Baśnik; Aleksandra Prusinowska

Dodaj komentarz