• 2015-12-18

Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy

15 stycznia odbędzie się premiera nagrodzonego Srebrnymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni, nowego filmu Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy w reżyserii legendy polskiego kina Janusza Majewskiego.

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Excentrycy to niezwykła historia jazzmana (w tej roli Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50. XX wieku powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako król i królowa swingu ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?

Muzyka jest jednym z bohaterów Excentryków. Nie tłem, lecz pełnoprawnym bohaterem filmu. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada Wojciech Karolak, który zresztą pojawia się na ekranie jako pianista w barze Hotelu Związkowego. Nie jest to pierwsza przygoda filmowa tego genialnego jazzmana – stworzył muzykę choćby do Konopielki czy serialu Przyłbice i kaptury. Karierę rozpoczął w 1958 roku jako saksofonista zespołu Jazz Believers, w którym występowali także Jan Ptaszyn Wróblewski i Krzysztof Komeda. Potem grał z gigantami polskiej sceny przede wszystkim na pianinie i organach Hammonda, m.in. z Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Andrzejem Kurylewiczem, Andrzejem Dąbrowskim, Tomaszem Szukalskim czy Jarosławem Śmietaną. Razem ze swoją żoną Marią Czubaszek napisał wiele niezapomnianych piosenek, m.in. Wyszłam za mąż, zaraz wracam, którą brawurowo wykonuje Ewa Bem.

Swingowe szlagiery wykonuje Big Collective Band pod muzycznym kierownictwem Wiesława Pieregorólki. Od lat wiedzie prym na jazzowej scenie, grając z takimi sławami, jak Henryk Majewski, Henryk Miśkiewicz, Tomasz Szukalski, Włodzimierz Nahorny i Zbigniew Namysłowski. Był szefem muzycznym głównych festiwali piosenki, m.in. w Opolu i Sopocie, a także producentem płyt wielu wykonawców ze świata popu, rocka i jazzu. Do współpracy nad swingowymi przebojami w „Excentrykach” zaprosił sławy, choćby Henryka Miśkiewicza, Marka Napiórkowskiego, Jacka Namysłowskiego czy Grzecha Piotrowskiego. Co ciekawe, wszystkie partie wokalne popisowo wykonali sami aktorzy! W swingowych przebojach Glenna Millera, Duke’a Ellingtona czy Cole’a Portera słyszymy Sonię Bohosiewicz, Natalię Rybicką, Macieja Stuhra i Wiktora Zborowskiego.

Na ekranie błyszczy również talent Wojtka Mazolewskiego i muzyków jego kwartetu. Ten gitarzysta basowy i kontrabasista był jednym z współtwórców yassu, stylu jazzowo- rockowego, który narodził się w Trójmieście. Dziś jest liderem zespołów Pink Freud i Wojtek Mazolewski Quintet. Excentrycy to jego debiut na dużym ekranie. Film jest adaptacją książki Włodzimierza Kowalewskiego Excentrycy.

Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy 
Premiera: 15 stycznia 2016 roku
Producent: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
Next Film

Dodaj komentarz