Lata świetności

Do 13 lutego lokal_30 w Warszawie zaprasza na wystawę Lata świetnościEwa Zarzycka – artystka, której prace znajdą się w warszawskiej galerii – zajmuje się performensem, a w swoich działaniach wciąż na nowo gatunek ten zmienia i redefiniuje.

Ewa Zarzycka, „Artysta nie żyje naprawdę”, kadr z wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Zarzycka, „Artysta nie żyje naprawdę”, kadr z wideo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Zarzycka wypracowała własną formę wystąpienia, w którym zwraca się bezpośrednio do widzów z rodzajem krótkiego wykładu-przemowy. Każdy z performansów, pozornie źle się zapowiadający, w ułomnym stylu i niemrawo rozpoczynany, stopniowo zamienia się w błyskotliwe wystąpienie, iskrzące się dowcipem i pełne polotu.

Tematem jest najczęściej sam fakt występowania przed widzami, moment zamiany sytuacji zwyczajnej w nadzwyczajną, potoczności w sztukę oraz problem społecznej pozycji artysty. Zarzycka jest jedną z nielicznych, a może i jedyną kobieta na polskiej scenie artystycznej, która centralnym problemem w swojej sztuce uczyniła kategorię Logosu.

Lata świetności to pierwsza wystawa indywidualna Ewy Zarzyckiej w Warszawie. Znajdują się na niej dwie najnowsze instalacje artystki, a także prace filmowe tworzone od początku twórczości, kiedy to w roku 1980 zrealizowała na taśmie 16 mm legendarne Przejawy, dokumentację performansów oraz pisane rysunki. Specjalnie na wystawę w lokalu_30 Zarzycka zrealizowała, we współpracy z Januszem Czyżewiczem, film będący połączeniem dokumentu o niej samej z autorskim wideo.

Wystawie będzie towarzyszyła książka z tekstami Doroty Jareckiej, Agnieszki Rayzacher i Magdaleny Ujmy oraz z dokumentacją wystąpień, akcji i filmów Ewy Zarzyckiej.

Ewa Zarzycka, Lata świetności
Od 12 grudnia 2015 roku do 13 lutego 2016 roku
Kuratorki: Dorota Jarecka, Agnieszka Rayzacher
Premiera książki i śniadanie z artystką: 6 lutego 2016 roku
lokal_30
Warszawa

Dodaj komentarz