Piękna Gallery – Nowe miejsce na artystycznej mapie Warszawy!

Do 31 stycznia potrwa wystawa prac Tadeusza Kantora, uzupełniona fotografiami Czesława Czaplińskiego oraz rzeźbami Andrzeja Pietrzyka. Wystawa inauguruje działalność Piękna Gallery – nowej przestrzeni wystawienniczej oraz domu aukcyjnego w Warszawie.

Tadeusz Kantor, 1968, fot. Andrzej Kobos (źródło: Wikipedia, na licencji Creative Commons)

Tadeusz Kantor, 1968, fot. Andrzej Kobos (źródło: Wikipedia, na licencji Creative Commons)

To właśnie tutaj, przed laty znajdowała się słynna restauracja Habana i to tutaj kręcono część zdjęć do słynnego debiutu fabularnego Jerzego Hofmanna i Edwarda Skórzewskiego Gangsterzy i filantropi ze znakomitymi rolami Wiesława Michnikowskiego i Stanisława Barei.

Dzisiaj to miejsce zamienia się w przestrzeń wystawienniczą i siedzibę Domu Aukcyjnego Piękna Gallery, których działalność zainauguruje wystawa prac jednego z najważniejszych polskich artystów – Tadeusza Kantora. Wydarzenie zamknie rok 2015, który w związku z obchodami setnej rocznicy urodzin artysty, decyzją UNESCO został ogłoszony rokiem Kantora.

Artysta, choć wielokrotnie nagradzany głównie za swoje dokonania teatralne, z pasją i konsekwencją działał również na polu malarstwa. W jego twórczości obie dziedziny nie mogły bez siebie istnieć, przenikając się, uzupełniając i wzajemnie się dopełniając. W Piękna Gallery zostaną zaprezentowane jego asamblaże oraz obrazy typu informel. Są to świetne przykłady eksperymentów i poszukiwań artystycznych, które zdecydowanie poszerzają definicję tradycyjnego malarstwa.

Wystawę świetnie uzupełnią fotografie autorstwa Czesława Czaplińskiego wykonywane podczas najsłynniejszych spektakli Kantora: Wielopole, Wielopole i Niech sczezną artyści, które były prezentowane w teatrze La Mama ETC w Nowym Jorku oraz w krakowskiej Cricotece. Specjalnie na tę okazję, rzeźby przedstawiające twarz i sylwetkę artysty przygotował, znany wśród zagranicznych kolekcjonerów, malarz i rzeźbiarz Andrzej Pietrzyk.

Wystawa prac Tadeusza Kantora
Od 16 grudnia 2015 roku do 31 stycznia 2016 roku
Piękna Gallery
Warszawa

Dodaj komentarz