Amen

17 grudnia w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie odbędzie się wernisaż wystawy Amen, na której Antoni Kowalski zaprezentuje swój cykl obrazów olejnych i grafik.

Antoni Kowalski, praca z cyklu „Amen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antoni Kowalski, praca z cyklu „Amen” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Magiczne słowo Amen pojawiło się w naturalny sposób podsumowując okres siedmiu lat nieszczęścia. Było kluczem zamykającym drzwi czasu zmagania się z przeciwnościami losu i twórczym zapisem historii jednostki, która postawiona przed przeznaczeniem zabiera głos, aby w formie sztuki wyrazić niewyrażalny śpiew duszy ludzkiej. Ten czas zapisany został cyklem obrazów olejnych i grafik komputerowych, których koncepcja opiera się na motywie wyschniętego liścia. Choć pozbawiony kolorów i oderwany od źródła życia, pozostaje wciąż piękny w swojej doskonałej formie. Skojarzenia nasuwają się same, a pytania o wieczność i sens życia nie pozostają bez odpowiedzi.

Poszukiwania formy i jej ekspresji doprowadziły do powstania setek grafik, jednak artystyczne kryteria wyeliminowały wiele z nich, pozostawiając jedynie te, których forma była zadowalająca. Tak powstał cykl grafik Amen, a także Drzewo żywota, który nastąpił po nim. Uniwersalna forma i duch tych prac wykraczają poza komputerowe medium i uwalniają się z wpływu narzędzia, jakim jest komputer, dla wielu ograniczający wrażliwość twórcy i naturalność ręki. Jeśli jednak forma i idea są jakością estetyczną zupełnie drugorzędną, sprawą istotną staje się medium, w jakim sztuka jest wyrażona.

Teskt: Antoni Kowalski

Antoni Kowalski – urodził się w 1957 roku. W 1977 roku ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie (filia w Katowicach). Dyplom obronił w Pracowni Projektowania Graficznego prof. T. Jury i Pracowni Malarstwa prof. J. Dudy Gracza w 1982 roku. W latach 1994–2000 był wykładowcą Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 2009 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Obecnie prof. zwyczajny w ASP w Katowicach. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje w Katowicach.

Antoni Kowalski, Amen
Od 17 grudnia 2015 roku do 24 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 17 grudnia 2015 roku, godzina 18.00
BWA Galeria Sztuki
Olsztyn

 

Dodaj komentarz