• 2015-12-16

Wojciech Fangor w fotografii Czesława Czaplińskiego

20 grudnia w Pałacu Zamoyskich w Warszawie odbędzie się aukcja Wojciech Fangor w fotografii Czesława Czaplińskiego. Z kolei do 19 grudnia Galeria Stalowa zaprasza do oglądania wystawy, na której znajdują się fotografie zgromadzone na aukcji.

Czesław Czapliński, „Wojciech Fangor”, Błędów k. Grójca, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czesław Czapliński, „Wojciech Fangor”, Błędów k. Grójca, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrząc na swoją podobiznę, mam podobne wrażenie jak przy słuchaniu swego głosu nagranego na taśmie. Wiem, że to ja, ale uczucie i instynkt mówią, że to ktoś inny. Może kuzyn, bo podobny do ojca lub ciotki. To dlatego, że siebie się ma, słyszy i widzi od wewnątrz. Wszystkich innych od zewnątrz. Na nagrany dźwięk i rytm głosu – nie ma rady, ale w portrecie interweniuje pośrednik. Jakość obrazu zależy od stopnia, w jakim artyście udało się powiązać, i zbliżyć widzenie zewnętrzne z wewnętrznym. Kiedy oglądam swój fotoportret autorstwa Czesława Czaplińskiego, wydaje mi się, że zdołał on zredukować dychotomię tych sprzecznych odczuć do minimum – pisał Wojciech Fangor o zdjęciach, które zrobił mu Czesław Czapliński.

Czesław Czapliński – urodził się w 1953 roku w Łodzi. Jest światowej sławy artystą fotografem, dziennikarzem i autorem filmów dokumentalnych. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Autor i współautor 40 albumów i książek. Brał udział w ponad 100 wystawach fotograficznych. W ciągu swojej kariery fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, wśród nich znajdziemy takie postacie, jak Muhammad Ali, Maurice Béjart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Michael Jackson, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Luciano Pavarotti, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini czy Andy Warhol.Zdjęcia Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, min. w „The New York Times”, „Time”, „Vanity Fair”, „The Washington Post”, „Newsweek”,  „Polityka”, „Twój Styl”, „Viva”, „Rzeczpospolita”.

Wojciech Fangor – malarz, rzeźbiarz, plakacista, badacz przestrzeni, artystyczny eksperymentator z pokolenia Kolumbów. Rodem warszawianin, talentem – obywatel świata. Podczas wojny studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, aby w 1946 roku zdobyć zaocznie medal stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Twórca kanonicznych dzieł epoki socrealizmu nie zatrzymał się jednak na niej w swojej twórczości. Jako jedyny z polskich artystów miał możliwość prezentacji swoich prac w nowojorskim Muzeum Solomona Guggenheima.

Wojciech Fangor w fotografii Czesława Czaplińskiego
Aukcja: 20 grudnia 2015 roku, godzina 18.00 (Pałac Zamoyskich, Warszawa)
Wystawa przedaukcyjna: Od 11 do 19 grudnia 2015 roku (Galeria Stalowa, Warszawa)
Wystawa w dniu aukcji: 20 grudnia 2015 roku, od godziny 12.00 (Pałac Zamoyskich, Warszawa)

Dodaj komentarz