Macham ręką

18 grudnia w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się wernisaż wystawy Pawła Matyszewskiego Macham ręką. Jej kuratorką jest Sylwia Narewska.

Paweł Matyszewski, „Gaz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Matyszewski, „Gaz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szczątki ciał, fallusy i części intymne, momentami wręcz abstrakcyjne byty. Zbliżenia skóry i narządów wewnętrznych i zewnętrznych jak zbliżające się do nas planety. Zdaje się, że artysta jest wyznawcą panteizmu. Tak bardzo odczuwa oddalenie naszego ciała od przyrody, że aż tworzy z jego części kosmiczne ciała niebieskie. Nic tu jednak nie jest niebieskie, lecz naturalistycznie lekko zgniłe, przechodzące w róż ludzkiej skóry. Tak jakby przebijała się przez nią siność organów wewnętrznych.

Artysta z troską umieszcza tę kosmiczną cielesność w szklarni. W miejscu dusznym, ale bezpiecznym. Chroni ją i wskazuje na jej ważność. Wskazana cielesność niczym rośliny rozkwita bujnością i chęcią do mieszania się i transformowania w różne formy – snuje refleksję na temat wystawy Magdalena Starska.

Paweł Matyszewski, z cyklu „Refleksje przyrodnicze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Matyszewski, z cyklu „Refleksje przyrodnicze” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Paweł Matyszewski to artysta urodzony w 1984 roku w Białymstoku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i autorem wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce.

Paweł Matyszewski | Macham ręką
Od 18 grudnia 2015 roku do 21 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 18 grudnia 2015 roku, godz. 18.00
Galeria Arsenał w Białymstoku

Dodaj komentarz