O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra

Właśnie ukazało się O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra Tomasza Wiśniewskiego z ilustracjami Joanny Grochockiej – kolejna książka doceniona w konkursie Promotorzy Debiutów 2015. Tytuł otrzymał Nagrodę Specjalną Krakowa – Miasta Literatury UNESCO, ufundowaną przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Tomasz Wiśniewski, „O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra” – okładka (źródło: materiały prasowe

Tomasz Wiśniewski, „O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra” – okładka (źródło: materiały prasowe

Niezwykła wyobraźnia literacka Wiśniewskiego oddaje hołd Calvino, Borgesowi czy twórcom z grupy OuLiPo. Pozornie zwykła i oswojona rzeczywistość ma swoją absurdalną, groteskową, czasem przerażającą podszewkę. Jego proza to odświeżający powiew niekonwencjonalności.

Z werdyktu jury konkursu Promotorzy Debiutów 2015

Tomasz Wiśniewski – urodzony 1987 r. w Hanowerze. Studiował filozofię, kulturoznawstwo i filologię klasyczną. Przez krótki czas był doktorantem UAM w Poznaniu, badającym historię ezoteryzmu. Aktualnie, jako krytyk literacki, pisze m.in. dla Kultury Liberalnej i Culture.

Joanna Grochocka (Ideyka) – rysuje, maluje, czyta, fotografuje, wycina, nakleja i ogląda. Artystka wizualna, autorka ilustracji książkowych i prasowych, plakatów, murali oraz instalacji. Współpracowała m.in. z Wydawnictwem Dwie Siostry, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Krytyką Polityczną”, „MaleMENem”, „Znakiem” czy „Charakterami”. Jej prace uczestniczyły w licznych projektach i wystawach (m.in. w Warszawie, Paryżu, Wenecji, Krakowie, Padwie, Berlinie, Londynie). Absolwentka filozofii na Uniwersytecie Gdańskim; studiowała grafikę na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Autorka bloga z ilustrowanymi wyimkami z literatury „Miłość Asteników”. Pochodzi z Sopotu, aktualnie mieszka i pracuje w Warszawie.

Tomasz Wiśniewski, O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra
Premiera: 10 grudnia 2015 roku
Wydawnictwo Lokator

Dodaj komentarz