Brzmienia

Z powodu kontuzji Eduardo Chillida porzucił obiecującą karierę piłkarza, by stać się jednym z największych rzeźbiarzy na świecie, którego prace znajdują się w najbardziej prestiżowych kolekcjach. 15 stycznia w galerii Awangarda BWA Wrocław rozpocznie się wystawa Brzmienia poświęcona baskijskiemu artyście.

Eduardo Chillida, „Grasse”, fot. Hans Spinner, 1984 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eduardo Chillida, „Grasse”, fot. Hans Spinner, 1984 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urodzony w 1924 roku w San Sebastián Eduardo Chillida początkowo poświęcił się piłce nożnej, grając w drużynie Real Sociedad. Jednak poważna kontuzja uniemożliwiła dalszą piłkarską karierę młodego bramkarza. Rozpoczął studia architektoniczne w Madrycie, a następnie porzucił je i przeniósł się do Paryża, gdzie otoczony  przez artystyczną awangardę, znaną dziś z podręczników do historii sztuki, rozpoczął swoją karierę. Jego pierwsza wystawa odbyła się w Paryżu w 1950 roku, niedługo potem wrócił do San Sebastián, gdzie mieszkał aż do śmierci w roku 2002, tworząc w unikalnym stylu inspirowanym krajobrazem Kraju Basków.

Obecnie Eduardo Chillida jest postrzegany jako najważniejszy artysta hiszpański drugiej połowy XX wieku oraz jeden z najważniejszych rzeźbiarzy na świecie, tuż obok Alberta Giacomettiego czy Constantina Brâncușiego. Jego prace znajdują się w najbardziej prestiżowych kolekcjach i muzeach. Co ciekawe, jego styl inspirował nie tylko innych artystów, ale również stawał się pretekstem do wielkich dyskusji, m.in. z niemieckim filozofem Martinem Heideggerem czy rumuńskim filozofem i eseistą Emilem Cioranem.

W ramach otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury 2016 w galerii Awangarda BWA Wrocław zostanie pokazana wystawa Brzemienia. Ekspozycję rzeźb artysty dopełni dialog podjęty przez kompozytora Gorkę Aldę w postaci wyjątkowych instalacji dźwiękowych. Na finisażu w marcu usłyszymy pięć utworów autorstwa José M. Sáncheza-Verdú, skomponowanych specjalnie z okazji wystawy. Kompozycje wykonają akordeonista Iñaki Alberdi z kwartetem saksofonowym Sigma Project.

Najnowsza prezentacja hiszpańskiego artysty skupi się na inspiracji, jaką dla współczesnych muzyków jest twórczość rzeźbiarza. To wyjątkowe wydarzenie będzie jednocześnie gestem dialogu pomiędzy Stolicami Kultury w 2016 roku: Wrocław i San Sebastián.

Eduardo Chillida, Brzmienia
Od 15 stycznia do 13 marca 2016 roku
Kuratorzy: Inés R. Artola, Ignacio Chillida
Organizator: Europejska Stolica Kultury 2016
Współorganizatorzy: Narodowe Forum Muzyki, Biuro Festiwalowe Impart, Fundación Eduardo Chillida – Pilar Belzunce, BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej
Galeria Awangarda BWA Wrocław

Dodaj komentarz