Za plecami operatora

Wystawa Za ścianą stworzona została w oparciu o prace pochodzące ze zbiorów CSW Znaki Czasu. Główną osią ekspozycji są filmy i prace wideo trzech artystek: Karoliny Breguły, Zuzanny Janin i Sharon Balaban. Uzupełniają je obrazy, instalacje, obiekty i fotografie spójne z nimi pod kątem tematyki.

Elżbieta Jabłońska, „Zasiedzenie”, 2004, 26 fotografii na dibondzie, 37,5 x 25 cm, kolekcja CSW „Znaki Czasu” w Toruniu (źródło: materiały prasowe)

Elżbieta Jabłońska, „Zasiedzenie”, 2004, 26 fotografii na dibondzie, 37,5 x 25 cm, kolekcja CSW „Znaki Czasu” w Toruniu (źródło: materiały prasowe)

Mimo że zgromadzone na wystawie prace z pozoru są różnorodne i utrzymane w zupełnie odmiennych poetykach, łączy je kameralny wymiar. Z jednej strony wiąże się on z aspektem przestrzeni – domowej lub studyjnej, często zamkniętej i niedostępnej dla osób postronnych – z drugiej objawia się w operowaniu banalnym przedmiotem codziennego użytku, wykorzystanym w bardzo osobisty i indywidualny sposób.

Wystawa Za ścianą gra motywem wnętrza i zewnętrza, stawiając tym samym pytanie o widzenie/niewidzenie – zarówno w sensie dosłownym, jak i metaforycznym. Zbudowana została w taki sposób, by koncentrować uwagę widza nie tylko na tym, co rejestruje kamera, ale także, a może przede wszystkim, na aspektach, które z reguły ignorujemy i pomijamy, bo sytuują się gdzieś „za plecami” operatora.

Wystawę i zebrane na niej prace interpretować można także w dużo szerszym kontekście jako wypowiedź odnoszącą się do zagadnień związanych m.in. z pozycją i rolą współczesnych artystów wizualnych, pytaniami o postawy, jakie mogą oni przyjmować, kwestią ich społecznego wycofania lub zaangażowania, a także warunków tworzenia.

Więcej informacji o wystawie

Artyści: Ewa Axelrad, Sharon Balaban, Cezary Bodzianowski, Karolina Breguła, Marcelina Gunia, Elżbieta Jabłońska, Zuzanna Janin, Zbysław M. Maciejewski
Kurator: Natalia Cieślak

Za ścianą
Wernisaż: 11 grudnia 2015 roku, godz. 19.00
Wystawa czynna do 17 stycznia 2016 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz