• 2015-12-14

Sztuka mięsa – spektakl na podstawie tekstu Weroniki Murek

Kręci się korbka mięsnej maszynki, przesuwa się taśma produkcyjna: Lady Mięsne, wiedźmy, które tkwią w świecie prawdziwym, to znaczy: ukrytym przed ludzkimi oczami; Akwizytorzy, gotowi sprzedać wszystko, co tylko im się każe, Dziewczyna i Chłopak zagubieni w tym świecie gotowych produktów i gotowych zestawów tego kim się jest i co się myśli – światopoglądów pobieranych w pakietach. Premiera Sztuki mięsa w Teatrze Śląskim 18 grudnia.

„Sztuka mięsa”, reż. Robert Talarczyk, plakat (źródło: materiały organizatora)

„Sztuka mięsa”, reż. Robert Talarczyk, plakat (źródło: materiały organizatora)

„Wymyśliłam sobie sztukę ziarnistą, tak jak ziarniste bywają obrazy Boscha czy Breugla. Ziarniste, bo składające się z wielu elementów i mikrohistorii, które czasem przylegają do siebie, a czasem ustawiają się wobec siebie plecami. Są fragmentami reportaży i Boskiej komedii Dantego, fragmentami Ulissesa i wierszami, taki model do składania, DIY, w opozycji do tego co instant, gotowe, sparowane, dwie sztuki w cenie jednej, i tak dalej” – przyznaje Weronika Murek, której Sztuka mięsa będzie scenicznym debiutem.

Autorka głośnej książki Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (debiut w wydawnictwie Czarne) otrzymała także główną nagrodę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej z 2015 roku za tekst Feinweinblein. Sztukę mięsa napisała specjalnie na Scenę w Galerii i będzie to pierwsza realizacja teatralna jej tekstu i tym samym kolejna odsłona realizowanego przez teatr projektu KatoDebiut.

Spektakl inscenizuje dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk, który jako asystenta reżysera zaprosił do pracy Mateusza Znanieckiego, aktora katowickiej sceny i jednocześnie studenta Wydziału Reżyserii. Autorką scenografii i kostiumów jest Ilona Binarsch, artystka od lat współpracująca z teatrami dramatycznymi, lalkowymi, muzycznymi, tańca i telewizji oraz współtwórczyni wielu realizacji filmowych.

Występują: Alina Chechelska, Bogumiła Murzyńska, Bartłomiej Błaszczyński, Michał Piotrowski, Marcin Szaforz, Zbigniew Wróbel, Maria Baładżanow, Patrycja Myga

Sztuka mięsa
Prapremiera 18 grudnia 2015 roku
Teatr Śląski w Katowicach

Dodaj komentarz