Drobne występki w czasach obfitości

Dlaczego w czasach obfitości niektórzy nadal cierpią głód? Co więcej, czemu syci są wciąż nienasyceni? W Drobnych występkach w czasach obfitości – zbiorze dwunastu powiązanych tematycznie opowiadań – Matthew Kneale, autor Anglików na pokładzie, nie udziela na podobne pytania łatwych odpowiedzi.

Matthew Kneale, „Drobne występki w czasach obfitości” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Matthew Kneale, „Drobne występki w czasach obfitości” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Autor nie jest zainteresowany ekonomicznymi czy geopolitycznymi analizami – skupia się wyłącznie na kameralnych sytuacjach z życia bohaterów przeróżnych narodowości. Odważnie mnoży opisy mniejszych czy większych konfliktów, nieuporządkowanych pragnień i lęków typowych dla naszych czasów, czyniąc to z ogromną przenikliwością oraz błyskotliwym poczuciem humoru.

Każde opowiadanie to literacka perełka, wciągająca precyzyjną narracją oraz intrygującą fabułą, często zwieńczona przewrotną i odrobinę niewygodną pointą, uświadamiającą nam, że nasze własne grzeszki, nad którymi często przechodzimy do porządku dziennego, również mogą być chorobą toczącą współczesny świat.

A katalog opisanych tu „drobnych występków” jest przebogaty: chciwość, próżność, cynizm i małostkowość, niezrozumienie i pogarda dla obcych kultur czy wreszcie powierzchowna wiara lub traktowanie Boga jak złotą rybkę – to zaledwie kilka przykładów. Co ciekawe, w literackim zwierciadle, które Kneale nam podsuwa, szczególnie nieatrakcyjne wydaje się odbicie Ameryki i Europy – czy sami odważymy się w nim przejrzeć?

Zbiór ciętych i nieraz komicznych opowiadań Kneale’a zgłębia te niezręczne, niechciane sytuacje, w których właściwy sposób postępowania zostaje nagle przyćmiony przez mniej bolesne, ogromnie pociągające wybory – napisał „Financial Times”.

Matthew Kneale, Drobne występki w czasach obfitości
Premiera: 25 listopada 2015 roku
Wydawnictwo Wiatr od Morza

Dodaj komentarz