• 2015-12-14

Krakowiacy i Górale w Poznaniu

Krakowiacy i Górale w 1794 roku wywołali rewolucję. Błaha historia miłosna okazała się insurekcyjnym manifestem. Niepozorna fabuła podgrzała i tak już wrzące polityczne emocje. Mieszkańcy Warszawy wychodzili na ulice śpiewając arie z opery Bogusławskiego, a sparafrazowany fragment „Wy uczciwi, którzy wszędzie cierpicie dla cnoty” porównywany był z francuskimi pieśniami rewolucyjnymi: Ça ira i Marsylianką. Premiera nowej interpretacji 19 grudnia w poznańskim Teatrze Polskim.

„Krakowiacy i Górale”, reż. Michał Kmiecik, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Krakowiacy i Górale”, reż. Michał Kmiecik, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krakowiacy i Górale w 2015 roku też będą o rewolucji. Po przeszło dwustu dwudziestu latach w mocy pozostają pytania o równość i braterstwo, które brał na sztandary Kościuszko, i które stały u początków polskiej nowoczesności. Ciągle warto pytać o zgodę, do której wzywał Bogusławski – czy aby nazbyt prędko nie unieważnia ona istniejących napięć społecznych? Trzeba wreszcie zapytać o możliwość rewolucji – czy każda musi się kończyć tak samo: stosem trupów i klęską pięknych ideałów?

Krakowiacy i górale byli przedstawieniem ustanawiającym polską nowoczesność. Choć sztuka była wielokrotnie wystawiana, nie doczekała się jednak krytycznej interpretacji, Chcemy dyskutować z mitami ustanowionymi przez Bogusławskiego i z jego wizją nowoczesnego narodu. Chcemy przyjrzeć się Krakowiakom i Góralom i wywołanej przez nich rewolucji w perspektywie współczesnej. Posługując się tekstami z epoki, chcemy mówić o współczesności – o micie zgody i o widmie rewolucji. Chcemy o tym mówić w poznańskim Teatrze Polskim, w mieście, w którym Bogusławski urodził się i tworzył teatr, w którym grał Krakowiaków i Górali – stwierdził Piotr Morawski, dramaturg.

Reżyseria: Michał Kmiecik
Dramaturgia: Piotr Morawski
Scenografia i światła: Justyna Łagowska
Kostiumy: Julia Kosmynka
Muzyka: Mateusz Górny „Gooral”
Kierownictwo muzyczne: Adam Domurat
Ruch sceniczny: Maćko Prusak
Obsada: Agnieszka Findysz, Barbara Krasińska, Teresa Kwiatkowska, Anna Sandowicz, Marcela Stańko, Ewa Szumska, Mariusz Adamski, Przemysław Chojęta, Piotr B. Dąbrowski, Michał Kaleta, Wojciech Kalwat, Piotr Kaźmierczak, Jakub Papuga, Paweł Siwiak, Andrzej Szubski, Wiesław Zanowicz

Krakowiacy i Górale
Premiera 19 grudnia 2015 roku
Teatr Polski w Poznaniu

Dodaj komentarz