J.M. Rymkiewicz z Nagrodą Literacką im. Juliana Tuwima

Ostatniego dnia 9. Festiwalu Puls Literatury, odbywającego się w Łodzi, wręczono Nagrodę Literacką im. Juliana Tuwima. Otrzymał ją Jarosław Marek Rymkiewicz za całokształt twórczości.

Jarosław Marek Rymkiewicz, autor: Zbigniew Kresowaty (źródło: Wikimedia Commons)

Jarosław Marek Rymkiewicz, autor: Zbigniew Kresowaty (źródło: Wikimedia Commons)

Jarosław Marek Rymkiewicz to jeden z najwybitniejszych żyjących poetów klasycystów, autor wielu nagradzanych tomów poezji (m.in. Nagrodą Literacką Nike), dramaturg, eseista, krytyk, tłumacz, człowiek przez wiele lat związany z Łodzią.

Ponieważ laureat nie był obecny na niedzielnej gali wręczenia Nagrody w Teatrze Nowym w Łodzi, odsłuchano krótką wypowiedź nagraną kilka dni temu w jego domu. Rymkiewicz podkreślił, że dla niego nagroda nie jest nagrodą za całokształt, lecz za okres twórczości związany z Łodzią – miastem, do którego ma niezwykły sentyment, które wspomina do dziś. Z niezwykłą szczegółowością opowiadał o łódzkich miejscach i ulicach znanych mu z lat dziecięcych. Dla niego Łódź była „podstawą” dorosłego życia: „dzieciństwo, młodość, pierwsze lata dojrzałości przeżyłem w tym mieście, to mnie ukształtowało na całe dalsze życie”. Swoją wypowiedź zakończył wierszem Łódź Fabryczna – sentymentalnym , urodziwym i uczuciowym.

W tym roku kapituła obradowała w składzie: Kinga Dunin, Beata Stasińska, Tomasz Bocheński, Leszek Engelking i Andrzej Strąk. Galę tradycyjnie poprowadził Bronisław Maj.

W 2013 roku laureatką Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima została Magdalena Tulli, a rok później Hanna Krall.

Nagroda Literacka im. Juliana Tuwima
Laureat: Jarosław Marek Rymkiewicz
13 grudnia 2015 roku
Dom Literatury

Dodaj komentarz