• 2015-12-14

Arturas Bumšteinas: More Music for Sam

Cricoteka zaprasza na ostatni w tym roku występ w ramach Polifonii w wykonaniu litewskiego artysty Arturasa Bumšteinasa. Pokaz odbędzie się 19 grudnia.

„More Music for Sam”, Arturas Bumšteinas (źródło: materiały organizatora)

„More Music for Sam”, Arturas Bumšteinas (źródło: materiały organizatora)

‌W utworze More Music for Sam wykorzystuję zestaw pojedynczych obrazów-obiektów pochodzących z dramatów Samuela Becketta (kapelusz, fotel na biegunach, kopiec ziemi, uschnięta gałąź, magnetofon itp.) i tworzę choreografię z nimi związaną, łącząc te obiekty tak, by weszły ze sobą w interakcję. Na przykład: wpleciona w fotel taśma ze szpuli automatycznie wprawia go w ruch, dalej łączy się z uschniętą gałęzią, na której wisi mały zielony dzwonek. W ten sposób wszystkie obiekty zostają połączone w jeden nowy „aparat”, który zaczyna działać po uruchomieniu przez performera (w pewnym sensie uwalniają się one z typowego dla siebie symbolizmu, w którym były uwięzione). Nagrany głos artysty będzie opowiadał historie zbierane przeze mnie podczas pracy twórczej. Poprosiłem sto osób, by podzieliły się ze mną swoimi wspomnieniami, które uważają za nieodłącznie związane z muzyką, wspomnieniami przesiąkniętymi muzyką w takim stopniu, jakby były czymś w rodzaju diegetycznej ścieżki dźwiękowej dla ich życia. Tytuł More Music for Sam odnosi się do dramatu Becketta „Rockaby” [Kołysanka] (w moim utworze słowo „more” [więcej] będzie jedynym słowem wymówionym przez artystkę na scenie). Mój utwór zaczyna się tam, gdzie„Rockaby” się kończy – stwierdział Arturas Bumšteinas.

Polifonie to zapoczątkowana w roku 2013 wraz z otwarciem nowej siedziby Cricoteki seria koncertów, performansów i zdarzeń brzmieniowych. Nawiązuje do polifonicznej idei współdziałania różnych głosów w ramach jednej całości, wykracza jednak poza samą muzykę. Staje się miejscem spotkania różnych rodzajów kreatywności. Jest polifonią postaw, gatunków, indywidualności.

Tematem Polifonii w tym roku będzie brzmienie, przestrzeń i ruch. Przestrzeń rozumiana jest tu jako swoista scenografia dźwiękowa. Wyznaczą ją zjawiska akustyczne: pogłos, szmery, różnego rodzaju odgłosy, czasem też kierunek i ruch dźwięku. Dzięki nim układ i wyposażenie budynku odsłaniają pełniejsze wymiary percepcyjne. W miarę rozwijania się tegorocznego cyklu, pole gry poszerzy się o kolejne elementy architektury i otoczenia Cricoteki. Znalezione dźwięczące przedmioty, nietypowe instrumentarium, nagrania i gotowe fragmenty rzeczywistości słyszalnej stanowić będą elementy gry audialności z wizualnością.

Realizacja: Arturas Bumšteinas, Inari Virmakoski

Arturas Bumšteinas: ‌More Music for Sam
Pokaz 19 grudnia 2015 roku
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Kraków

Dodaj komentarz