• 2015-12-12

Fotosynteza

Do 10 stycznia w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie potrwa wystawa Marka Jana Karasia pt. Fotosynteza. Artysta specjalizuje się w technikach analogowej manipulacji obrazem fotograficznym.

Marek Jan Karaś, „Fotosynteza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marek Jan Karaś, „Fotosynteza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotosynteza Marka Jana Karasia to wystawa, w której autor stosując współczesną technologię fotograficzną, tworzy obraz przynależny do organizmów żywych. Powstały w wyniku czasochłonnego procesu wymagającego intuicji i wrażliwości artysty-eksperymentatora w połączeniu z doświadczeniem i precyzją rzemieślnika. Obraz, w którym światło i lśnienie, cień i kolor wciągają odbiorcę w subtelny dialog, rozbłyskującą skrytym porozumieniem rozmowę – artystyczny efekt szlachetnego rękodzieła.

Wykorzystuję właściwości chlorofilu reagującego na światło. Rozpoczynam od wyboru odpowiedniego liścia spośród tych, które znajduję w lesie, w parku, na skwerze miejskim, w ogrodzie. Liście drzew najlepiej zrywać w ciągu dnia przed południem. Te, zrywane na wiosnę, są szczególnie wrażliwe na światło słoneczne. Umieszczam pozytyw zdjęcia na liściu, a następnie dociskam szybą i eksponuję na słońcu przez kilka dni. Czas naświetlania uzależniony jest od rodzaju liścia, temperatury i pory roku. Obraz powstaje w czasie od trzech do trzydziestu dni w wyniku zatrzymania procesu fotosyntezy – opowiada o swojej twórczości Marek Jan Karaś.

Marek Jan Karaś, Fotosynteza
Od 11 grudnia 2015 roku do 10 stycznia 2016 roku
Kurator: Maciej Beiersdorf
Muzeum Historii Fotografii
Kraków

Dodaj komentarz