• 2015-12-12

Muzyka na noże, tasaki i nożyczki

Krakowskie Biuro Festiwalowe opublikowało wideo podsumowujące występ Dana Lichta podczas Międzynarodowej Gali Seriali. Jeden z najciekawszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej był gościem ostatniej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej.

Miedzynarodowa Gala Seriali, fot. Wojciech Wandzel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Miedzynarodowa Gala Seriali, fot. Wojciech Wandzel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dexter Suite była prawdziwym hitem Międzynarodowej Gali Seriali. Znalazło się w niej wszystko: bezbłędna instrumentacja, dynamizm, dramatyzm, wszystkie najbardziej rozpoznawalne motywy muzyczne oraz partie na narzędzia zbrodni.

Zanim zabrał się do komponowania muzyki filmowej, Dan Licht z powodzeniem występował na scenie jazzowej oraz komponował na potrzeby teatru i tańca w Niemczech, Holandii i krajach północnej Europy. Ukończył studia w zakresie kompozycji, jazzu i world music, a następnie dużo podróżował, m.in. do Japonii i Indonezji, gdzie sam grywał w zespołach gamelanowych na Javie i Bali, co mocno wpłynęło na poszerzenie rozumienia muzyki przez Lichta.

Dexter został przez krytyków uznany za jeden z najważniejszych seriali nowej generacji. Jednym z najistotniejszych elementów decydujących o charakterystycznym dla niego klimacie jest wspaniała ścieżka dźwiękowa autorstwa Dana Lichta, który do wykreowania tej szczególnej atmosfery zamienił w instrumenty tak niekonwencjonalne przedmioty jak taśma izolacyjna, kieliszki, piły, nożyczki, a nawet ludzkie kości! Na scenie Tauron Areny Kraków wraz z orkiestrą Sinfonietta Cracovia i Chórem Polskiego Radia prowadzonymi przez Diego Navarro wystąpili Tina Guo, Norman Kim oraz sam kompozytor.

Festiwalu Muzyki Filmowej
Najbliższa edycja: od 24 do 30 maja 2016 roku
Krakowskie Biuro Festiwalowe

Dodaj komentarz