Pogłos

17 grudnia w Galerii SiC! BWA we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Pogłos Valerii Florescano. Artystka w swoich pracach odwołuje się do skomplikowanej historii Meksyku. Na wystawie pojawią się artystyczne obiekty wykorzystujące szkło, drewno i ceramikę, nie zabraknie też prac wideo.

Valeria Florescano, „Tehuaba Goblet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Valeria Florescano, „Tehuaba Goblet” (źródło: materiały prasowe organizatora)

 

Pogłos to wystawa mocno skoncentrowana wokół symboliki i właściwości szkła jako medium. Artystka odnosi się nie tylko do efektów świetlnych, tak cenionych w erze prekolumbijskiej, odwołuje się także do tradycyjnych motywów meksykańskiej sztuki użytkowej. W serii prac Tehuana Goblet odwrócone czaszą do dołu kielichy nawiązują do falbaniastych, tradycyjnych kobiecych strojów, a stopy do bogato zdobionych czepców. Inna z prac – o tytule The origin of the colors of the birds – odwołuje się do idei zegara słonecznego, charakterystycznego elementu sztuki Azteków, a także do mitu o powstaniu kolorów. Wystawa Valerii Florescano to próba postkolonialnego spojrzenia na dorobek rdzennych mieszkańców Meksyku i przywrócenie mu należytego miejsca na mapie historii sztuki.

Valeria Florescano studiuje historię kultury materialnej swego kraju, w kształtowaniu której przełomowym momentem był rok 1519. Przyniósł on, wraz z wylądowaniem u wybrzeży Meksyku hiszpańskiej ekspedycji pod wodzą Hernána Cortésa, początek upadku Imperium Azteków. W jego miejsce narodziła się Nowa Hiszpania. Artystka przeszukuje materialną spuściznę Meksyku – świadectwo burzliwych losów tego kraju. Stara się spojrzeć na ten dorobek z perspektywy postkolonialnej, przenosząc punkt ciężkości swoich zainteresowań na dziedzictwo sztuki prekolumbijskiej.

W twórczości Valerii Florescano odbijają się echa przeszłości, które odzwierciedlają tradycję Meksyku wyrastającą z niejednorodnych korzeni kulturowych. Tradycja ta jest wynikiem przecinania się licznych szlaków i wpływów. Florescano w swoich pracach odwołuje się do wartości, które dla rdzennych mieszkańców Meksyku były najistotniejsze, czyli różnorodności i sfery niematerialnej – mówi Joanna Sokalska, kuratorka wystawy.

Artystka wykorzystuje szeroki wachlarz materiałów, które w sferze symbolicznej i wizualnej odwołują się do materiałów charakterystycznych dla sztuki przedhiszpańskiej, takich jak pióra, złoto, obsydian, polerowane metale czy kamienie szlachetne. Dla ludów prekolumbijskich miały one magiczną siłę związaną ze sferą duchową. Twórcy tej sztuki dążyli do tworzenia obiektów jasnych, roztaczających poświatę, migoczących i połyskujących. Poszukiwanie tych właściwości sprawiło, że szklane podarki ze Starego Świata stały się obiektem pożądania, a w konsekwencji przyczyną upadku ich cywilizacji.

Valeria Florescano, Pogłos 
Od 17 grudnia 2015 roku do 30 stycznia 2016 roku
Wernisaż: 17 grudnia 2015 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Joanna Sokolska
Galeria SiC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz