Przyznano Nagrody Identitas za najlepsze książki humanistyczne

7 grudnia po raz drugi przyznano Nagrody Identitas: za najlepszą książkę historyczną i najlepszą książkę z dziedziny humanistyki i literatury pięknej.

Gala Nagrody Identitas, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Gala Nagrody Identitas, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Nagrodę Historyczną za najlepsze dzieło 2014 roku otrzymała książka Polacy w armii Kajzera wydana przez Wydawnictwo Literackie. Statuetkę Nagrody Identitas i czek na sumę 30 tys. złotych otrzymał autor dzieła Ryszard Kaczmarek.

Autor nagrodzonej książki jest mistrzem klarownej, rzeczowej i napisanej z literackim wdziękiem opowieści, której bohaterami są polscy wojacy Wilhelma II. Wielka Wojna wyrwała ich z rodzinnych pieleszy i małych ojczyzn oraz postawiła przed trudnym pytaniem: jak pogodzić, jeśli jest to możliwe, lojalność wobec niemieckiej Rzeszy i osobiście kajzera z solidarnością wobec narodu polskiego – uzasadnił przyznanie Nagrody Profesor Chwalba.

Nagrodę specjalną jury historyczne przyznało Danielowi Mikulskiemu za Historię Murzynowa Kościelnego czyli krótką rozprawę między Panem, Wójtem a Plebanem (wydawnictwo Unitex). Nagrodzony otrzymał z rąk Andrzeja Paczkowskiego dyplom i czek na sumę 10 tys. złotych.

W składzie Jury Nagrody Historycznej znaleźli się profesorowie Andrzej Paczkowski (przewodniczący) i Andrzej Chwalba, a także Jarosław Krawczyk.

Jury Nagrody Literackiej (przewodniczący Paweł Lisicki, Andrzej Horubała i Maciej Urbanowski) przyznawanej za prace w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej za najlepsze dzieło roku 2014 uznało książkę Marty Kwaśnickiej Krew z mlekiem opublikowaną przez Wydawnictwo Teologii Politycznej. Pisarka otrzymała zaprojektowaną przez Studio NoArt statuetkę Nagrody Identitas i czek na sumę 40 tys. złotych.

Oto objawił się niezwykły talent eseistyczny, talent potężny i subtelny zarazem. Onieśmielająca erudycja pozwalająca autorce swobodnie poruszać się po wielkich przestrzeniach światowej kultury, a zarazem przyciszony głos targanej wątpliwościami młodej kobiety pytającej o swoje miejsce w brutalnym świecie mężczyzn, o sens pisania, sens dzielenia się swoją wrażliwością i osobnością – powiedział w laudacji Andrzej Horubała.

Gala Nagrody Identitas, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Gala Nagrody Identitas, 2015 (źródło: materiały prasowe)

Jury dokonało wyboru z następujących nominowanych dzieł:

Literatura/Humanistyka

 1. Przemysław Dakowicz: Obcowanie. Manifesty i eseje (Wydawnictwo Sic!) oraz autorstwa tego samego autora: Przeklęte continuum. Notatnik smoleński (Arcana)
 2. Anna Janko: Mała zagłada (Wydawnictwo Literackie)
 3. Marta Kwaśnicka: Krew z mlekiem (Teologia Polityczna)
 4. Jarosław Marek Rymkiewicz: Pastuszek Chełmońskiego (Wydawnictwo Sic!)
 5. Mariusz Urbanek: Genialni. Lwowska szkoła matematyczna (Iskry)

Historia

 1. Ryszard Kaczmarek: Polacy w armii Kajzera (Wydawnictwo Literackie)
 2. Kazimierz Krajewski: Na straconych posterunkach (Wydawnictwo Literackie)
 3. Daniel Mikulski: Historia Murzynowa Kościelnego czyli krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem (Unitex)
 4. Grzegorz Motyka: Na białych Polaków obława (Wydawnictwo Literackie)
 5. Jerzy Rohoziński: Bawełna samowary i sartowie. Muzułmańskie okrainy carskiej Rosji (Dialog)
 6. Robert Spałek: Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948–1956 (Zysk i Spółka)

W liście odczytanym podczas Gali Prezydent Andrzej Duda napisał:

Jestem przekonany, że Państwo, którzy otrzymują dzisiaj Nagrody, przyczyniają się do rozwoju polskiej refleksji humanistycznej. […] Nagrody Identitas są dowodem, iż coraz powszechniejsza staje się myśl, że bez humanistów nie można wyobrazić sobie rozwoju nowoczesnego społeczeństwa, stającego przed wyzwaniami XXI stulecia.

Prezes Fundacji Identitas Tomasz Kaźmierowski podkreślił wagę nagrodzonych i nominowanych dzieł dla współczesnej debaty o tożsamości. Wyraził też satysfakcję z faktu, iż w kolejnym już roku Nagroda Identitas nie tylko swoim działaniem i deklaracjami, ale też nominacjami niezależnego Jury potwierdza swoje powołanie do działania ponad podziałami.

Nagroda Identitas jest przyznawana corocznie najlepszej książce poprzedniego roku. Zgłaszane mogą być prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki. Jury przyznaje jedną nagrodę główną w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, drugą nagrodę główną w obszarze historii, a także do trzech nagród specjalnych, z których jedna może być poświęcona pracy zrealizowanej w innej formie czy na innych nośnikach niż drukowane. Kandydatów do Nagrody mogły zgłaszać wydawnictwa, autorzy, profesorowie nauk humanistycznych oraz redaktorzy naczelni tytułów naukowych, kulturalnych, politycznych i społecznych.

Pierwsza edycja Nagrody Identitas odbyła się w 2014 roku, kiedy to nagrody główne otrzymali Jan Polkowski za Ślady krwi i Bogdan Podgórski za biografię J. Retingera.

Nagroda Identitas – laureaci
Nagroda Historyczna: Ryszard Kaczmarek, Polacy w armii Kajzera
Nagroda specjalna: Daniel Mikulski, Historia Murzynowa Kościelnego
Nagroda Literacka: Marta Kwaśnicka, Krew z mlekiem
7 grudnia 2015 roku
Fundacja Identitas

Dodaj komentarz