Dzień wokół wystaw – Kody pamięci i Petit tour

12 grudnia Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza na dzień wokół wystaw Kody pamięci. Ikonografia Śląska od XVIII do początku XX wieku oraz Petit tour. Widoki Śląska w porcelanie za zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Albert Henry Payne wg A. L. Richtera, „Góry Stołowe. Fotel Pradziada na Szczelińcu Wielkim”, 1841, w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Albert Henry Payne wg A. L. Richtera, „Góry Stołowe. Fotel Pradziada na Szczelińcu Wielkim”, 1841, w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie Kody pamięci. Ikonografia Śląska od XVIII do początku XX wieku można oglądać weduty m. in. Legnicy, Raciborza, Głogówka, Paczkowa, Grodkowa; panoramy pasm górskich, przede wszystkim Karkonoszy (widoki Śnieżki, wodospadów Szklarki i Kamieńczyka, pałace Kotliny Jeleniogórskiej). Znajdują się na niej również prace ukazujące przemysłową architekturę Górnego Śląska, wykonywane na zamówienie tamtejszych magnatów.

Z kolei na ekspozycji Petit tour… obecnych jest kilkadziesiąt porcelanowych naczyń pochodzących z niemieckich i śląskich manufaktur ozdobionych widokami rozmaitych miejsc i miejscowości na Śląsku. Niektóre z nich są pięknymi, mistrzowsko malowanymi miniaturami, zwłaszcza te wykonane w renomowanych wytwórniach królewskich w Miśni i w Berlinie (filiżanki z pejzażami z uzdrowisk i z panoramą Śnieżki, zespół talerzy i filiżanki z widokami z Wrocławia). Naczyniom towarzyszy pokaz grafik, na których wzorowano niektóre zdobienia porcelany.

Harmonogram:

10.30 – Zamkowe legendy – zabawa plastyczna

W jakich okolicznościach Jan Świnka zakochał się w Adelundzie z bolkowskiego zamku, jaki kaprys księżniczki Kunegundy próbowali spełnić rycerze przybywający na zamek Chojnik, do czego nakłaniał ludzi duch z zamku Grodziec, skąd wzięła się nazwa Gryfia Skała? Na te i inne pytania dzieci uzyskają odpowiedź poznając legendy dotyczące śląskich zamków. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 5–12 lat. Zabawę poprowadzi Sławomir Ortyl. Wstęp wolny, obowiązują zapisy w Dziale Oświatowym.

13.00 – Kody pamięci. Ikonografia Śląska od XVIII do początku XX wieku. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie – Ewa Halawa

14.30 – Modna dama w podróży – wykład – Małgorzata Możdżyńska-Nawotka

Moda na podróżowanie przyniosła konieczność stworzenia odpowiednich strojów – wygodnych, ale przy tym estetycznych. Było to szczególnie istotne dla dam. Razem z badaczką historii mody Małgorzatą Możdżyńską-Nawotką przyjrzymy się dziejom modnego ubioru w podróży. Wstęp wolny, sala 116, I piętro.

Dzień wokół wystaw Kody pamięci. Ikonografia Śląska od XVIII do początku XX wieku oraz Petit tour. Widoki Śląska w porcelanie za zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu
12 grudnia 2015 roku
Muzeum Narodowe
Wrocław

Dodaj komentarz