Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego

Muzeum Etnograficzne w Warszawie prezentuje nową wystawę stałą Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego. Wystawa prezentuje ideę magazynu demonstracyjnego tego wybitnego muzealnika i muzeologa, pracownika Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie w latach 1962–2004.

Kadr z filmu o bednarstwie, wystawa „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu o bednarstwie, wystawa „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa udostępniony został szerokiej publiczności magazyn zbiorów, który ze swojej natury stanowi część zakulisową muzeum, ze ściśle określonymi zasadami korzystania z jego zasobów przez muzealników, naukowców i studentów.

Na wystawie w przyjętym porządku magazynowym, według autorskiej klasyfikacji muzealnych obiektów Piotra Szackiego (działów Indexu Rzeczowego od A do Z) prezentowane są: narzędzia związane z pracą na roli, hodowlą, różnymi sposobami pozyskiwania żywności takimi jak zbieractwo, rybołówstwo, pszczelarstwo oraz rękodziełem i rzemiosłami. Najstarsze zabytki pochodzą z połowy XIX wieku, najmłodsze obiekty to wyroby rzemieślnicze lub samodzielnie wykonane narzędzia z lat 70. XX wieku.

By jednak obiekty i ich zastosowanie nie pozostały nieme został przygotowany komponent multimedialny w postaci ramek cyfrowych, które prezentują pracę pokazywanych na wystawie narzędzi i to zarówno ruch jak i dźwięk im towarzyszący. W kioskach multimedialnych będzie można rozpoznać obiekt dzięki fotografiom, dowiedzieć się o nim więcej, poprzez opis, zdjęcia, artykuły. Tak prezentowane są wybrane przedmioty z całego inwentarza ze wszystkich działów wystawy.

Przy stole, który będzie gromadził widzów na warsztatach i spotkaniach wokół wystawy przygotowane są dwa stanowiska: jedno z dostępem do MUSNET-u – elektronicznego inwentarza zbiorów, w którym według numeru można znaleźć określony przedmiot i zapoznać się z opracowaną dla niego tzw. kartą katalogu naukowego. Przy drugim stanowisku odsłonią się tajniki pracy etnologa: badacza terenowego i muzealnika. Dostępne będą kwestionariusze, notatki terenowe, opracowania, i fotografie z badań. Na wiszącym ekranie przedstawione zostaną filmy związane z pracą etnografa w terenie oraz prezentowaną na wystawie kolekcją.

Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego
Wystawa stała
Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Dodaj komentarz