Mama umiera w sobotę

Książka Rafała Niemczyka Mama umiera w sobotę jeszcze przed premierą została nagrodzona w konkursie Promotorzy Debiutów, organizowanym przez Fundację Tygodnika Powszechnego i Instytut Książki. To zbiór siedmiu – na pierwszy rzut oka bardzo różnych – opowiadań, które łączą w sobie wielki temat relacji rodzinnych z elementem nieznanego.

Rafał Niemczyk, „Mama umiera w sobotę” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Rafał Niemczyk, „Mama umiera w sobotę” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Obserwujemy tu m.in. skomplikowane relacje pomiędzy: piękną żoną a mężem garbusem-zazdrośnikiem, dorastającym w dusznej atmosferze rodzeństwem, tajemniczym dziadkiem a jego nieletnim podopiecznym, przyziemnym ojcem a synem-marzycielem, małżeństwem w patriarchalnej społeczności.

Niemczyk, zupełnie nie przejmując się zalecaną debiutantowi ostrożnością, żongluje sceneriami: osadza swoich bohaterów to pod budką z piwem na polskim blokowisku, to w pachnącej kwiatem lotosu willi w Bombaju. Misternie konstruuje przedstawione światy, nie boi się niedopowiedzeń i symboliki. W jego opowiadaniach często czai się trudna do sprecyzowania groza rodem z Miasteczka Twin Peaks. Coś tajemniczego i niepokojącego bez przerwy wisi w powietrzu, czyha za rogiem i wyciąga włochatą łapę. Po bohaterów. I czytelników.

Rafał Niemczyk (źródło: materiały prasowe)

Rafał Niemczyk (źródło: materiały prasowe)

Wydawnictwo Afera wraz z książką Mama umiera w sobotę jeszcze przed oficjalną premierą zdobyło Nagrodę Główną w organizowanym przez Fundację Tygodnika Powszechnego i Instytut Książki konkursie Promotorzy Debiutów.

Tak jury konkursu wypowiedziało się o książce:

Siedem nad wyraz zgrabnych, skonstruowanych z wyczuciem opowiadań – tak można by najkrócej opisać debiutancki tom prozy Rafała Niemczyka. Od razu widać, że autor uczył się literackiego fachu od najlepszych. Warto zapamiętać to nazwisko.

Książka rozpoczyna prezentującą rodzimych debiutantów serię Nowe Polskie.

Rafał Niemczyk (ur. 1982) – z wykształcenia dziennikarz, niezależny recenzent, copywriter (współautor książki Copywriting. Jak sprzedawać słowem), maratończyk. Laureat kilku konkursów literackich (pierwsza nagroda w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Haliny Sopkiewicz, pierwsza nagroda w XV Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Pisanie dobre na chandrę”). W opowiadaniach bawi się formą, nie zgadza się jednak na kryzys fabuły. Mieszka w Jaworznie.

Rafał Niemczyk, Mama umiera w sobotę
Premiera: grudzień 2015 roku
Wydawnictwo Afera

Dodaj komentarz