Nagroda Turnera 2015 – Zwycięża kolektyw Assemble!

Tegoroczna Nagroda Turnera została przyznana kolektywowi Assemble. Jedna z najsłynniejszych nagród artystycznych na świecie po raz pierwszy w swojej historii powędrowała do grupy artystycznej. Wyniki ogłoszono 7 grudnia w galerii Tramway w Glasgow, a 25 tysięcy funtów osobiście przekazała zwycięskim artystom Kim Gordon.

Assemble, Nagroda Turnera 2015, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Assemble, Nagroda Turnera 2015, fotografia (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Turnera przyznawana jest w  dziedzinie sztuk plastycznych przez Tate Britain (dawna Tate Gallery) od 1984 roku. Laureatami mogą zostać artyści, którzy nie przekroczyli 50 roku życia i na stałe mieszkają w Wielkiej Brytanii.

Jury prestiżowym wyróżnieniem odznaczyło kolektyw Assemble, którego twórczość opiera się współpracy ze społecznościami lokalnymi. Działania te służą wypracowaniu metody rewitalizacji, planowania i rozwoju miasta, przeciwstawiającej się gentryfikacji korporacyjnej.

Artyści z Assemble czerpią inspirację z tradycji działalności wspólnotowej w sztuce, designie i architekturze. Dzięki temu podejmują próbę stworzenia alternatywnego modelu funkcjonowania społeczeństw.

W jury Nagrody Turnera znalazła się Joanna Mytkowska – dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Nagroda Turnera 2015
Laureat: Assemble
Ogłoszenie wyników: 7 grudnia 2015 roku

Dodaj komentarz