• 2015-12-10

MAAT FESTIVAL w Cricotece

Rusza VII edycja MAAT FESTIVAL – pierwsza Polska platforma rezydencji. To już trzeci rok kiedy przestrzeń festiwalu jest oddawana artystom rezydentom, którzy w specjalnie spreparowanej przestrzeni prezentacji poszukują własnych instrumentów do badania tańca, obserwowani przez multimedia Patrycji Płanik. Tegoroczna edycja jest poświęcona Tadeuszowi Kantorowi.

MAAT FESTIVAL, Kantor Now! (źródło: materiały organizatora)

MAAT FESTIVAL, Kantor Now! (źródło: materiały organizatora)

Po raz kolejny powstaną prace sceniczne i unikalne dokumenty filmowe, nierozerwalnie połączone z procesem pracy ciało – skorelowana przestrzeń – poszukiwania czystej choreografii, wywiedzionej z procesualnego patrzenia na ciało jako obiektu. Pięć rezydencji i trzy produkcje wsparte przez MAAT FESTIVAL.

Rok 2015 poświęcony jest Tadeuszowi Kantorowi i jego sztuce, która wywarła ogromny wpływ na sztukę w Polsce i na świecie. To wyjątkowy rok świętowania, ale i zwrócenia szczególnej uwagi na dokonania Kantora jako reformatora, multidyscyplinarnego kreatora zarażającego u oraz innych poszerzonym, wnikliwym obserwowaniem rzeczywistości. Zainspirowani między innymi badaniami prowadzonymi przez Annę Królicę, która zaczęła systematycznie badać i komentować analogie pomiędzy Tadeuszem Kantorem a teatrem tańca, ogromną przestrzenią poszukiwań Kantora wobec własnych spektakli i wreszcie całym uniwersum świata Kantorowskich obiektów, oddajemy artystom teren eksploracji i badań i proponujemy wspólną wyprawę po inspiracje i zastanowienie się nad własnym językiem pracy. Stawiamy Kantora w centrum poszukiwań. Jestem szczęśliwy, że po raz kolejny spotykamy się w porcie –  stwierdził autor konceptu Tomasz Bazan.

Idea, koncept: Tomasz Bazan
Zespół kuratorski: Tomasz Bazan, Patrycja Płanik, Anna Królica
Multimedia/video: Patrycja Płanik
Rezydenci programu: Justyna Jasłowska, Karol Tymiński, Ramona Nagabczyńska, Marta Ziółek, Sławek Bendrat, Anita Wach, Magdalena Tuka, Mikołaj Mikołajczyk, Patrycja Płanik, Marcin Janus, Tomasz Bazan, Daisuke Yoshimoto, Jan Duszyński

VII MAAT FESTIVAL. KANTOR NOW!
Od 10 do 13 grudnia 2015 roku
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteca, Kraków

Dodaj komentarz