• 2015-12-10

Koń, kobieta i kanarek zwycięzcą plebiscytu TVP Kultura

W ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski z okazji 250-lecia Teatru Narodowego i publicznego w Polsce TVP Kultura zorganizowała plebiscyt na najlepsze przedstawienie tego festiwalu. Wygrał go spektakl Teatru Zagłębia Koń, kobieta i kanarek Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka.

„Koń, kobieta i kanarek”, reż. Remigiusz Brzyk, fot. Maciej Stobierski (źródło: materiały organizatora)

„Koń, kobieta i kanarek”, reż. Remigiusz Brzyk, fot. Maciej Stobierski (źródło: materiały organizatora)

Czy można wierzyć historii opowiedzianej przez Głupka z astmą i szpotawą stopą? To on oprowadzać będzie widzów po miasteczku, które leży u podnóża kopalni i w którym rozgrywać się będzie akcja najnowszego spektaklu Koń, kobieta i kanarek. Tytuł sztuki nawiązuje do rozporządzeń, na mocy których w latach pięćdziesiątych wprowadzono w kopalniach zakaz pracy pod ziemią kobiet, koni i kanarków (górnicy łączą te zakazy i zwyczajowo nazywają je „3K”). Realizatorzy Tomasz Śpiewak i Remigiusz Brzyk znani z odnoszącego sukcesy Korzeńca wracają do Teatru Zagłębia, by opowiedzieć historię patriarchalnej, górniczej rodziny. Nie jest to przedstawienie ani lokalne, ani historyczne. Używając kostiumu górniczego Śpiewak i Brzyk tworzą współczesną przypowieść o przemocy wobec kobiet i ich (ograniczonym) prawie do przerwania niechcianej ciąży. W przypowieści Tomasza Śpiewaka koń, kobieta i kanarek stają się metaforą rodziny.

Konia, kobietę i kanarka będzie można zobaczyć 25 i 26 lutego w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu

Reżyseria: Remigiusz Brzyk
Dramaturgia: Tomasz Śpiewak
Scenografia: Remigiusz Brzyk, Iga Słupska, Szymon Szewczyk
Kostiumy: Iga Słupska
Opracowanie muzyczne: Maciej Midor
Występują: Agnieszka Bieńkowska, Maria Bieńkowska, Beata Deutschman, Dorota Ignatjew,  Edyta Ostojak, Małgorzata Sadowska, Michał Bałaga,  Aleksander Blitek, Piotr Bułka, Grzegorz Kwas, Zbigniew Leraczyk, Wojciech Leśniak, Tomasz Muszyński, Piotr Żurawski

Koń, kobieta i kanarek
Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Dodaj komentarz