Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker

Paula Modersohn-Becker jest dziś uważana za najwybitniejszą malarkę niemiecką XX wieku. W grudniu jej biografia pióra Anny Arno ukaże się w serii Portrety Kobiet wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

Anna Arno, „Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Anna Arno, „Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Na najwcześniejszym zachowanym autoportrecie Paula Modersohn-Becker  ma siedemnaście lat. Naszkicowała się węglem – skupiona, patrzy nam prosto w oczy. Czternaście lat później, na jednym z ostatnich obrazów, ściska w dłoniach kameliową gałązkę. Jej rysy są monumentalne i uspokojone. Jakby z zaświatów śledziła losy swojego dzieła. Paula Modersohn-Becker przeżyła zaledwie trzydzieści jeden lat. Kiedy w 1907 roku umierała w Worpswede, nie wyschła jeszcze farba na Pannach Awiniońskich Picassa.

Przed śmiercią westchnęła podobno: „Jaka szkoda”. Nie zobaczyła narodzin kubizmu, nie doczekała się własnej wystawy. Od najmłodszych lat chciała „stać się kimś”, „nareszcie coś osiągnąć”. Jako pierwsza kobieta namalowała siebie nago. Kładzie rękę na brzuchu i ciekawie wygląda z obrazu. W swojej sztuce osiągnęła spełnienie.

Anna Arno (ur. 1984) – historyk sztuki, eseistka tłumaczka. Ukończyła historię sztuki w Institute of Fine Arts na Uniwersytecie w Nowym Jorku. Ostatnio ogłosiła krótkie prozy Okna (Zeszyty Literackie, 2014) oraz biografię Niebezpieczny poeta. Konstanty Ildefons Gałczyński (Znak, 2013). Publikuje pod pseudonimem.

Biografie artystek – czytaj w Magazynie.o.pl

Anna Arno, Jaka szkoda. Krótkie życie Pauli Modersohn-Becker
Premiera: grudzień 2015 roku
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Dodaj komentarz