• 2015-12-09

Niezwyciężony

18 grudnia w ramach Strefy Innych Brzmień odbędzie się koncert kultowego polskiego zespołu muzyki alternatywnej – Ścianka. Grupa zaprezentuje swój najnowszy projekt Niezwyciężony.

Strefa Innych Brzmień − Ścianka − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Strefa Innych Brzmień − Ścianka − plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ścianka to zespół powstały w 1994 roku w Sopocie. Ich styl jest trudny do zdefiniowania – łączy surową pre-punkową energię i free jazzowe szaleństwo. Jak sami opisują, ich muzyka to „śliczne, delikatne melodie. Słuchowiska. Siekiera, piórko, trochę rdzy. Powietrze.” Każda z wydanych przez zespół płyt jest inna. Każda nagrana na analogowych taśmach w ich studio w Sopocie, ostatnio w Warszawie. Wszystkie otrzymały najwyższe noty w polskiej prasie muzycznej.

W Lublinie grupa pojawi się ze swoim najnowszym projektem Ścianka Niezwyciężony, którego na żywo można będzie posłuchać tylko w grudniu i wyłącznie w kilku miejscach w kraju. Podczas koncertu nie zabraknie też muzycznych niespodzianek dla tych, którzy doskonale pamiętają poprzednie albumy zespołu.

My name is Lem, Stanisław Lem. Lema nie czytałeś?

Nowa płyta legendy polskiej alternatywy to dwie dwudziestominutowe wycieczki w kosmos. Wyglądało to tak – w styczniu 2013 roku słuchowiskowy potentat Audioteka zamówił u zespołu Ścianka muzykę do słuchowiska na podstawie powieści Stanisława Lema Niezwyciężony. Słuchowisko miało premierę w maju i wkrótce okazało się bestsellerem. W 2015 roku członkowie Ścianki przesłuchali nagrany materiał i wybrali dwie dwudziestominutowe całości. Jedna to ekstatyczna podróż przez rozgwieżdżony kosmos, druga to wyprawa zwiadowcza łazikiem w głąb pustynnej planety.

Ścianka „Niezwyciężony” − okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Ścianka „Niezwyciężony” − okładka płyty (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Strefa Innych Brzmień to całoroczny cykl koncertowy prezentujący nietuzinkowych wykonawców, najciekawsze wytwórnie niezależne, wreszcie różne gatunki muzyczne i ich niezwykłe, często frapujące, połączenia. Strefa, nieodłącznie związana z letnim Festiwalem Inne Brzmienia, pozwala wyjść z muzycznej rutyny i spróbować doświadczyć dźwięku na nowo. Od grudnia 2015, partnerem Strefy jest Fundacja Kaisera Söze.

Koncert w Lublinie będzie ostatnim  w tegorocznej trasie, podczas której zespół odwiedzi kilka miast:

  • 12 grudnia – Gdańsk, B90
  • 13 grudnia – Łódź, Żarty Żartami
  • 15 grudnia – Poznań, Dragon
  • 16 grudnia – Warszawa, Bar Studio
  • 17 grudnia – Kraków, Piekny Pies
  • 18 grudnia – Lublin, Warsztaty Kultury

Ścianka | Niezwyciężony
Premiera: 1 grudnia 2015 roku
Koncert: 18 grudnia 2015 roku, godz. 20.00
Warsztaty Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz