• 2015-12-08

Żołnierz królowej Madagaskaru. Re-mix

Żołnierz królowej Madagaskaru. Re-remix to wyprawa do świata teatru, którego już nie ma. Wyprawa do świata zakazanych przyjemności, pragnień w stylu retro, podejrzanie błahych marzeń, rewiowych emocji i olśnień w wersji variété. Premiera 12 grudnia w Kaliszu.

„Żołnierz królowej Madagaskaru. Re-remix”, reż. Cezary Tomaszewski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Żołnierz królowej Madagaskaru. Re-remix”, reż. Cezary Tomaszewski, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Żołnierz królowej Madagaskaru, dziewiętnastowieczna farsa Stanisława Dobrzańskiego przerobiona przez Juliana Tuwima na „szlagier pierwszej klasy”, a następnie przepisana przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Zarzyckiego na scenariusz filmowy, to sztuka której sceniczna tradycja polega na adaptowaniu jej do lokalnych i aktualnych warunków. Dlatego twórcy kaliskiego spektaklu remiksują tę popularną „wesołą przygodę ze śpiewami i tańcami”, żelazną pozycję rozrywkowych repertuarów. Skomplikowana intryga Żołnierza, której szlak biegnie między innymi przez teatralne garderoby, toczy się w rytm melodyjnych piosenek i bezkompromisowych żartów. Twórcy spektaklu podejmują grę z farsową estetyką, aby postawić pytania o mechanizmy teatralności i siłę konwencji, która uznana została za przyjemność wstydliwą. Eksplorują zakamarki mieszczańskiego gustu, aby odkryć rzeczywistość zapisaną w farsowej partyturze. Żołnierz królowej Madagaskaru to również opowieść muzyczna, kolejna w kaliskim repertuarze próba stworzenia autorskiej wersji muzycznego teatru.

Reżyseria: Cezary Tomaszewski
Dramaturgia: Justyna Wąsik
Scenografia i kostiumy : Bracia/ Agnieszka Klepacka, Maciek Chorąży
Występują: Natasza Aleksandrowitch, Milena Antosiewicz (gościnnie), Kama Kowalewska, Dawid Lipiński, Wojciech Masacz, Bożena Remelska, Marcin Trzęsowki, Izabela Wierzbicka, Lech Wierzbowski

Żołnierz królowej Madagaskaru. Re-remix
Premiera 12 grudnia 2015 roku
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Dodaj komentarz