Wnętrze Miasta w szczecińskiej filharmonii

Do 13 grudnia w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie można oglądać czwartą wystawę z cyklu Wnętrze Miasta.

„Wnętrze Miasta” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wnętrze Miasta” w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Malarstwo trzech uznanych i cenionych polskich artystów prezentuje Open Gallery Monika Krupowicz podczas czwartej wystawy z cyklu Wnętrze Miasta. Wśród eksponowanych prac znalazły się najnowsze i największe obrazy Artura Przebindowskiego z cyklu Megalopolis, który przyniósł artyście uznanie krytyków i kolekcjonerów sztuki oraz wiele istotnych nagród, a także najnowsze architektoniczne pejzaże Anny Reinert oraz obrazy Tomasza Kopcewicza z nowego cyklu Granica. Ideą przewodnią cyklu Wnętrze Miasta są urbanistyczne inspiracje w sztuce.

Po raz kolejny Open Gallery zaprosiła do współpracy artystów, którzy w swojej twórczości przetwarzają elementy miejskiego krajobrazu na indywidualny, artystyczny język. Pokazujemy wyjątkowe, intrygujące malarstwo trzech uznanych twórców o znacznym dorobku artystycznym, których najnowsze prace, a wśród nich obrazy o bardzo dużych formatach, nie były do tej pory szerzej prezentowane – mówi Monika Krupowicz, właścicielka galerii sztuki Open Gallery i kuratorka wystawy.

Jak zauważa Jakub Wydrzyński, kulturoznawca i krytyk sztuki, w wielu pracach, które zostaną zaprezentowane w szczecińskiej filharmonii, refleksja nad ideą miasta staje się poszukiwaniem form pierwotnych i organicznych w architekturze i wielkich zurbanizowanych czy industrialnych przestrzeniach. Obrazy Artura Przebindowskiego oddają koronkową strukturę przeludnionych dzielnic mieszkalnych. Malowane z ptasiej perspektywy skupiska domów przypominają skomplikowane tkanki roślinne obserwowane pod soczewką mikroskopu. W malarstwie Anny Reinert widać zaś modernistyczną fascynację współczesną architekturą wielkomiejską. Konstrukcje ze szkła i stali w mocno zrytmizowanych kompozycjach Reinert kontrastują z delikatnymi konturami budowli, odbijających się w szklanych ścianach wieżowców. U Kopcewicza widać inspirację kubizmem. Jego geometryczne wariacje na temat struktur przestrzennych dobrze oddają tendencje panujące w najnowszej architekturze.

Wszyscy zaproszeni do wystawy artyści uwrażliwiają nas na potencjał estetyczny wielkich aglomeracji i odkrywają sposób, w jaki sztuka współczesna może oddziaływać na jakość naszego życia – wskazuje Jakub Wydrzyński.

Wnętrze Miasta
Do 13 grudnia 2015 roku
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Dodaj komentarz