Nowosielski w Małopolsce. Sztuka sakralna

13 grudnia Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej oraz BWA w Tarnowie zapraszają na spotkanie z autorami książki Nowosielski w Małopolsce. Sztuka sakralna. Odbędzie się ono w przestrzeni Dworca PKP w Tarnowie.

Jerzy Nowosielski, obraz z kaplicy zaprojektowanej przez Jerzego Nowosielskiego przy ul. Kanoniczej 15 w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Nowosielski, obraz z kaplicy zaprojektowanej przez Jerzego Nowosielskiego przy ul. Kanoniczej 15 w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorami książki Nowosielski w Małopolsce. Sztuka sakralna są Krystyna Czerni i Marian Curzydło. Krystyna Czerni odpowiedziana jest za teksty  o Jerzym Nowosielskim, natomiast Marian Curzydło wykonał zamieszone w publikacji fotografie.

Krystyna Czerni – urodziła się w 1957 roku. Krytyk i historyk sztuki. W latach 80. jej teksty o sztuce na łamach pism bezdebitowych towarzyszyły Ruchowi Kultury Niezależnej. W latach 90. współpracowała z Telewizją Kraków (audycje Album Krakowskiej Sztuki i Sztukateria). Na stałe związana z Instytutem Historii Sztuki UJ, zajmuje się sztuką polską XIX i XX wieku oraz problemami sztuki sakralnej. Publikowała w wielu periodykach kulturalnych, czasopismach fachowych i katalogach wystaw. Opracowuje edytorsko prace wybrane Mieczysława Porębskiego dla Wydawnictwa Literackiego oraz eseje i wywiady Jerzego Nowosielskiego dla Wydawnictwa Znak. Wydała m.in.: Nie tylko o sztuce (1993), Rezerwat sztuki (2000), Kantor – malarstwo, teatr. Przewodnik po twórczości artysty (2003), Nowosielski (2006), Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego (2011), Tadeusz Kantor. Spacer po linie (2015). Obecnie pracuje nad monografią sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego i nad redakcją korespondencji Tadeusza Różewicza.

Marian Curzydło – urodził się w 1959 roku. Jest fotografem oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego pierwsze zdjęcia ukazały się w druku już w latach 70. Zaliczany jest do pionierów rodzącej się po transformacji systemowej polskiej fotografii reklamowej. Tworzy nie tylko fotografie, ale także projekty i grafiki, które wzbogacają rozmaite publikacje – od pojedynczych fotografii produktu, przez wielostronicowe katalogi, plakaty, kalendarze aż po billboardy. Poza czysto komercyjnymi pracami fotograficznymi jest autorem eksperymentalnych projektów obejmujących fotografię artystyczną.

Krystyna Czerni, Marian Curzydło, Nowosielski w Małopolsce. Sztuka sakralna
Wydawnictwo: Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej
Spotkanie z autorami: 13 grudnia 2015 roku, godzina 16.00
Dworzec PKP
Tarnów

Dodaj komentarz